Subiect "Stagiu cotizare in specialitate" Deschis de Nely la data: 10/24/2013 9:20am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Stagiu cotizare in specialitate
Scris de: Nely la data: 10/24/2013 9:20am
Gen: M
Data nasterii:20.06.1966
Stagiul de cotizare:42 ani 4 luni si 11 zile din care in sistemul public - conditii normale de munca 8 ani 8 luni( 3 ani si 8 luni - conditii normale + 5 ani Universitate - perioade asimilate )si in sistemul militar 33ani si 7 luni:16 ani - alte conditii de munca, 9 luni - conditii speciale, 9 luni armata - perioada asimilata
Alte date:Pensie invaliditate grad 3 din septembrie 2013
Intrebare: Va rog sa-mi comunicati la ce varsta se face trecerea de la pensia de invaliditate la pensia pentru limita de varsta? Beneficiez de reducerea varstei de pensionare?
Stagiu cotizare in specialitate
Scris de: Nely la data: 10/24/2013 9:49am
Nely :
Gen: M
Data nasterii:20.06.1966
Stagiul de cotizare:42 ani 4 luni si 11 zile din care in sistemul public - conditii normale de munca 8 ani 8 luni( 3 ani si 8 luni - conditii normale + 5 ani Universitate - perioade asimilate )si in sistemul militar 33ani si 7 luni:16 ani - alte conditii de munca, 9 luni - conditii speciale, 9 luni armata - perioada asimilata
Alte date:Pensie invaliditate grad 3 din septembrie 2011
Intrebare: Va rog sa-mi comunicati la ce varsta se face trecerea de la pensia de invaliditate la pensia pentru limita de varsta? Beneficiez de reducerea varstei de pensionare?
Revin cu precizarea ca trecerea la pensia de invaliditate in anul 2011, s-a facut din sistemul militar.
Re: Stagiu cotizare in specialitate
Scris de: la pensie la data: 10/25/2013 7:38am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 20 noembrie 2024 la varsta standard de pensionare de 58 ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare de 26 ani si 11 luni si stagiul de cotizare in specialitate de 18 ani si 5 luni daca atunci aveti tot pensie de invaliditate din sistemul militar sau lucrati in sistemul militar .
Pentru stagiul de 16 ani lucrati in alte conditii beneficiati de un spor de vechime de 16 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare.
Pentru stagiul de 16 ani lucrat in alte conditii, beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 8 ani si puteati sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 50 ani si 5 luni adica din 20 noembrie 2016 daca atunci aveti tot pensie de invaliditate din sistemul militar sau lucrati in sistemul militar
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1