Subiect "pensie lv-gr.m-ca" Deschis de Leonte M la data: 01/23/2014 4:06am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie lv-gr.m-ca
Scris de: Leonte M la data: 01/23/2014 4:06am
Gen:F
Data nasterii: sept.1963
Stagiul de cotizare: 30 ani , din care 17 ani si 7 luni in grupa I de munca.
Alte date:
Intrebare:Va rog sa-mi spuneti cand ma incadrez la pensie limita de varsta? Dar anticipata ? Va multumesc
Re: pensie lv-gr.m-ca
Scris de: blueM la data: 01/23/2014 8:00am
Leonte M :
Gen:F
Data nasterii: sept.1963
Stagiul de cotizare: 30 ani , din care 17 ani si 7 luni in grupa I de munca.
Alte date:
Intrebare:Va rog sa-mi spuneti cand ma incadrez la pensie limita de varsta? Dar anticipata ? Va multumesc

****************************************************
- pensie limita de varsta = Sept. 2017 (reducerea varstei cu 8 ani si 6 luni urmare grupei I)
Pensia anticipata/anticipata partiala se poate solicita cu 5 ani mai devreme, in cazul dvs mai avantajoasa este pensia limita varsta cu reducerea de 8 ani si 6 luni.
Re: pensie lv-gr.m-ca
Scris de: la pensie la data: 01/24/2014 3:25am
Raspunsul domnului blueM este corect.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in luna martie 2026, la varsta standard de pensionare de 62 ani si6 luni, stagiul complet de cotizare de 33 ani si 4 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Prin legea 380/2013 stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale” Cu rezerva ca inca nu au fost publicate normele de aplicare ale acestei legi
Pentru stagiul de 17 ani si 7 luni in gr I beneficiati de un spor de vechime de 8 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 38 ani si 6 luni
Pentru stagiul de 17 ani in conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 8 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 54 ani adica in luna septembrie 2017.
Pensia anticipata nu este avantajoasa deoarece o puteti cere la varsta de 57 ani si 6 luni.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1