Subiect "Pensie" Deschis de N. Cornel la data: 01/23/2014 8:02am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie
Scris de: N. Cornel la data: 01/23/2014 8:02am
Gen:Masculin
Data nasterii: 17.10.1958
Stagiul de cotizare:37 ani
Alte date:15 ani si 6 luni gr.I; 4 ani gr. II; armata 1an si jum; 20 ani in M.I. si M.J.
Intrebare:Cand pot iesi la pensie avand in vedere ca am 15 an8 si jumatate in gr. I de munca, din care 8 ani functionar public cu statut special(subofiter)?
Re: Pensie
Scris de: la pensie la data: 01/24/2014 7:03am
Regretam ca trebuie sa va dam un raspuns putin neclar din cauza ca datele dv sunt neclare,
In primul rand trebuia sa precizati care este situatia dv actuala adica lucrati in sistemul public sau ca functionar public cu statut special.
Din aceasta cauza raspunsul va fi pentru ambele variante
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere in sistemul public de pensii aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 17 octombrie 2023, la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere daca acum lucrati ca functionar public cu statut special aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 17 septembrie 2014, la varsta standard de pensionare de 55 ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare de 21 ani si 10 luni si stagiul minim de cotizare in specialitate de 15 ani si 11 luni.
Stagiul dv de gr I ca functionar public cu statut special este echivalat cu conditii speciale iar stagiul de cotizare de gr I lucrat ca civil a fost echivalat cu conditii speciale prin legea 380/2013.
Pentru stagiul de cotizare de 15 ani in conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 7 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta in 17 aprilie 2016 daca in prezent nu mai lucrati ca functionar public cu statut special si imediat daca in prezent lucrati ca functionar public cu statut special
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1