Subiect "Pensie la limita de varsta" Deschis de COSTEL la data: 01/23/2014 8:31am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie la limita de varsta
Scris de: COSTEL la data: 01/23/2014 8:31am
Gen:M
Data nasterii:21.11.1961
Stagiul de cotizare:15.08.1980-19.10.1980 SALARIAT CIVIL GR.A 2-A,PROPORTIE 100%;
24.10.1980-14.04.1982 MILITAR IN TERMEN;
22.04.1982-30.06.1994 SALARIAT CIVIL GR.A 2-A,PROPORTIE 80%;
01.06.1994-PANA IN PREZENT.SUBOFITER DE JANDARMI,GR.SPECIALA;
Alte date:
Intrebare:Buna ziua.As dori sa stiu in primul rand cata vechime totala am datorita grupelor de munca in care am activat.Cand ma pot pensiona la limita de varsta,este o a doua intrebare.As dori sa mai stiu daca in momentul pensionarii,se cumuleaza anii de civilie,cu anii pe care ii am in MAI,la calculul pensiei.Iar ultima intrebare este,dupa care lege ma pot pensiona:cea care este in civilie,cu principiul contributivitatii,sau este luata in calcul legea pensiilor militare ( nu stiu daca este inca legiferata legea pensiilor militare,impreuna cu modalitatea de calcul si de aceea poate dumneavoastra sunteti mai informati si ma puteti lamuri si pe mine,daca a intrat in vigoare aceasta lege pentru militari).
Va multumesc anticipat pentru raspunsul dumneavoastra...
Re: Pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 01/24/2014 12:03pm
Ati mai dat aceste date (cu mici diferente) si ati cerut sa va spunem cand aveti dreptul la pensie. V-am raspuns si va mai raspundem inca odata si va rugam sa vi-l notati.
Nu exista o alta lege a pensiilormilitare ci exista o singura lege unitara a pensiilor 263/2010
La calculul pensiilor se iau in calcul si stagiile de cotizare realizate in domeniu public si cele lucrate in sistemul militar.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca, in data de 21 octombrie 2018 la varsta standard de pensionare de 56 ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare de 23 ani si 11 luni si stagiul minim de cotizare in specialitate de 16 ani si 11 luni daca atunci aveti acelasi statut ca acum (cadru MAI)
Pentru stagiul de cotizare de 12 ani si 5 luni in grupele I si II si 19 ani in conditii speciale beneficiati de un spor de stagiu de cotizare de 12 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiu de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru stagiul militar si realizati un stagiu de cotizare total de 45 ani si 10 luni din care care 21 ani in specialitate
Pentru stagiile de cotizare de 9 ani si 11 luni in grupa II (am avut in vedere procentul lucrat in gr II) echivat cu conditii deosebitede si 19 ani si 7 luni in conditii speciale, realizati pana acum, beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 11 ani si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1