Subiect "Pensie" Deschis de Eugen Dascalescu la data: 01/23/2014 9:52am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie
Scris de: Eugen Dascalescu la data: 01/23/2014 9:52am
Gen:M
Data nasterii:14 februarie 1952
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
Pentru inceput as vrea sa va felicit pentru calitatea si eficacitatea sitului..
As avea o intrebare :
Nascut in 1952 februarie 14
1971-1975 august - Institutul de Marina, facultatea de navigatie, sectia militara
1975 august -1990 februarie ofiter activ M Ap N, Marina Militara,
In present locuiesc in Canada
In mod normal cred ca virsta de pensionare este la 65 ani. . Faptul ca am lucrat un armata 20 de ani schimba ceva?
Va multumesc
Re: Pensie
Scris de: la pensie la data: 01/24/2014 12:32pm
Cei care au lucrat in doua tari diferite beneficiaza de cumularea stagiilor de cotizare daca intre cele doua tari exista acorduri bilaterale.
Intre Romania si Canada exista incheiat un acord bilateral in domeniul asigurarilor sociale.
In Romania aveti urmatoarele drepturi la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 14 februarie 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Faptul ca ati lucrat 14 ani si 6 luni ca ofiter activ in Marina Militara ar putea modifica data de pensionare daca acest stagiu a fost incadrat in grupele de munca.
Inainte de 01 aprilie 2001 grupele de munca au fost numite I si II iar dupa aceasta data acestea au fost echivalate cu actualele grupe de munca “conditii speciale” si “conditii deosebite”
Perioada facultatii este considerata stagiu de cotizare asimilat si se ia in calculul pensiei pentru limita de varsta.
Daca doriti sa va analizam in continuare posibilitatile dv de pensionare in Romania va rugam sa cereti informatii suplimentare privind incadrarea in grupele de munca a stagiului dv lucrat in Marina Militara
Trebuie sa va atragem atentia ca in Romania Casa Nationala de Pensii Publice a initiat in urma cu mai multi ani o actiune de scanare a carnetelor de munca in vederea intocmirii unei arhive electronice. Posesorii de carnete de munca trebuiau sa le prezinte pentru scanare, Presupunand ca dv nu ati prezentat carnetul de munca pentru scanare sa se reglementeze aceasta. Prezentarea carnetului de munca pentru scanare la una din Casele de pensii teritoriale poate fi facuta fie personal fie de o alta persoana imputernicita prin procura. Procura poate fi eliberata de ambasada sau un consulat al Romaniei in Canada.
Informatii suplimentare privind pensile pentru pensionarii cu domiciliul in strainatate gasiti pe site-ul Casei Nationale de Pensii la adresa :
http://www.cnpas.org/portal/media
Unde faceti click pe
-Pensionari cu domiciliul in strainatate Aici gasiti si documentele necesare pentru dosarul de pensie.
- Acorduri bilaterale.
Va multumim pentru cuvintele de apreciere care ne onoreaza si care desi ni se par exaggerate ne incurajeaza sa continuam.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1