Subiect "pensie la limita de varsta" Deschis de Doroftei Violeta la data: 01/23/2014 2:44pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie la limita de varsta
Scris de: Doroftei Violeta la data: 01/23/2014 2:44pm
Gen:feminin
Data nasterii:27.09.1960
Stagiul de cotizare:28,4 ani
Alte date:8,9 ani in grupa speciala subteran cu 50% intrare,inante de 2001,6,4 ani cu 30% subteran.Facultate la zi 5 ani.
Intrebare:Anul iesirii la pensie ,si daca 8,9 ani in grupa
speciala sunt considerati ani intregi de gupa daca am cel putin 50% subteran.
Re: pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 01/25/2014 3:47am
Ati mai pus aceasta intrebare la care v-am raspuns.
La acest raspuns v-am spus ca este important sa precizati daca restul timpului in care nu ati lucrat in subteran ati lucarat in grupa I sau II sau in conditii normale si dv nu ati facut aceasta precizare.
Gasiti acest raspuns la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/index.php?mode=thread&thread=32380#32380
Inainte de aprilie 2001 perioada lucrata partial in grupa de munca (I in cazul dv) nu se calculeaza integral in grupa.ci se ia in calcul procentul.
Re: pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 01/27/2014 8:01am
Cu scuzele de rigoare revenim cu perecizarea ca perioada lucrata cu in unitatile miniere in proportie de minim 50 % in subteran conform art 40 alin (2)din normele de aplicare ale legii pensiilor 263/2010 aprobate prin HG 257/2011 se ia in calculul stagiului de cotizare in grupa de munca cu timpul lucrat “ in regim normal de lucru”
In aceste conditii raspunsul nostrum in cazul dv devine
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 27 iulie 2022, la varsta standard de pensionare de 61 ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 10 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Legea pensiilor 262/2010 a echivalat stagiul dv in grupa I, lucrat cu 50 % in subteran, cu grupa “conditii speciale”
Prin legea 380/2013 stagiul dv in grupa I, lucrat cu 30 % in subteran, a fost echivalat cu grupa “conditii speciale” Cu rezerva ca inca nu au fost publicate normele de aplicare ale acestei legi
Nu ati precizat in ce grupa ati lucrat restul timpului in care nu ati lucrat in subteran, noi am luat in calcul ca ati lucrat in conditii normale
Pentru stagiul de 15 ani si 1 luna in gr I (nu se ia in calcul procentul lucrat in grupa de munca) beneficiati de un spor de vechime de 7 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru studii universitare si realizati un stagiu total de cotizare de 40 ani si 10 luni
Pentru stagiul de 8 ani si 9 luni in conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani si 10 luni adica in data de 27 iulie 2018.
La varsta de 56 ani si 10 luni aveti dreptul la pensie anticipata partiala diminuata cu 9 %
Dupa varsta de 56 ani si 10 luni aveti dreptul la pensie anticipata nediminuata daca va completati stagiul de cotizare cu 4 ani si realizati un stagiu total de cotizare de 39 ani si 10 luni fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru studii universitare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1