Subiect "dupa pensionare" Deschis de marinescu ioan la data: 01/23/2014 3:09pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
dupa pensionare
Scris de: marinescu ioan la data: 01/23/2014 3:09pm
Gen:m
Data nasterii:iunie 1951
Stagiul de cotizare:35 de ani 7 luni
Alte date: am un stagiu de 35 de ani si 7 luni din care 29 ani si7luni gr.II-a de munca. facultate 4 anisiapoi 6 luni stagiu militar. am iesit la pensie in martie 2011 fara penalizare.
Intrebare: daca ma angajez cu contract de munca pierd pensia? sau pot sa cumulez pensia si salariu si in continuare sa cotizez la c.a.s.
Re: dupa pensionare
Scris de: blueM la data: 01/24/2014 3:32am
marinescu ioan :
Gen:m
Data nasterii:iunie 1951
Stagiul de cotizare:35 de ani 7 luni
Alte date: am un stagiu de 35 de ani si 7 luni din care 29 ani si7luni gr.II-a de munca. facultate 4 anisiapoi 6 luni stagiu militar. am iesit la pensie in martie 2011 fara penalizare.
Intrebare: daca ma angajez cu contract de munca pierd pensia? sau pot sa cumulez pensia si salariu si in continuare sa cotizez la c.a.s.

****************************************
Conf. Art. 118/Legea 263/2010 - Legea pensiilor, pensionarii limita de varsta pot cumula pensia cu salariul.
Asadar, nu pierdeti pensia.
Re: dupa pensionare
Scris de: la pensie la data: 01/25/2014 4:03am
Domnul blueM are dreptate
Nu ati precizat cu ce fel de pensie ati iesit
Daca vi s-a recunoscut stagiul de cotizare de 29 ani in gr II echivalat cu conditii deosebite ati beneficiat de reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca si ati iesit cu pensie pentru limita de varsta.
Daca ati iesit cu pensie pentru limita de varsta (verificati acest lucru pe decizia de pensionare) aveti dreptul sa va angajati cu contract de munca si sa cumulati pensia cu salariul.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1