Subiect "varsta de pensionere" Deschis de Maxim la data: 01/23/2014 3:10pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varsta de pensionere
Scris de: Maxim la data: 01/23/2014 3:10pm
Gen:Feminin
Data nasterii:4 03 1959
Stagiul de cotizare:15 10 1976 - 30 03 1999
Alte date:
Intrebare: Am lucrat ca brutar in perioads 15 10 1976 - 30 03 1999. Eu cred că am fodt in grupa a 2 a de muncă. Deci vă rog să-mi spuneți când pot ieși la pensie anticipată sau la limită de vărstă
Vă mulțumesc
Re: varsta de pensionere
Scris de: la pensie la data: 01/25/2014 4:30am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 04 iulie 2020 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 4 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 4 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aceasta varianta este sigura
In privinta stagiului in gr de munca nu trebuie facut calculul cum credeti dv ci atunci cand aveti adeverinta cu stagiul in grupa de munca.
Totusi va vom face acest calcul care nu schimba prea mult situatia daca nu va mai puteti completa stagiul de cotizare
Pentru stagiul de 22 ani lucrat in gr II beneficiati de un spor de vechime de 5 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati stagiul total de cotizare de 27 ani si 11 luni.
Pentru stagiul de 22 ani lucrat in gr II echivalat cu conditii deosebite, beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta dupa varsta de 56 ani si 4 luni daca va completati stagiul de cotizare cu 3 ani si 5 luni si realizati stagiul de cotizare de 31 ani si 4 luni.
Daca vi se recunoaste stagiul de cotizare in gr II nu este avantajos sa cereti pensie anticipata partiala pentruca o puteti obtine tot dupa varsta de 56 ani si 4 luni, in aceleasi conditii de stagiu de cotizare
Daca nu vi se recunoaste stagiul de cotizare in grupa de munca nu puteti beneficia de pensie anticipata partiala pentruca trebuie sa va completati stagiul de cotizare cu 8 ani si 11 luni.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1