Subiect "Program Calcul" Deschis de Vatui Dan la data: 02/08/2009 6:02am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Program Calcul
Scris de: Vatui Dan la data: 02/08/2009 6:02am
Gen:M
Data nasterii:31.III.1945
Stagiul de cotizare:31 ani 6 luni
Alte date:
Intrebare:
Intrebare:
Sunteti sigur de exactitatea programului sau ce procentaj de precizie ii dati ?
Justificare: Am verificat de foarte multe ori exactitatea datelor pe care le-am introdus mai ales dupa ce-am obtinut decizia de pensionare. Am facut toate modificarile pentru unele luni in care am fost CM, conform foie de calcul de Casa de Pensii de care pe care le omisesem. Coform programului dv. am obtinut punctajul:113.53(fata de 83.21 Casa de Pensii) si punctajul de 3.57 (fata de 2.57 de la Casa de Pensii). Avand de la casa de pensii si punctajul anual pe toata perioada de activitate(care este calculat corect, dupa verificarile mele). Aceste punctaje insumate corespund cu suma de 83.21 din decizia de pensionare. Acest punctaj l-am impartit 31.5(adica 31 ani si 6 luni) am obtinut exact puncul de pensie din decizie de 2.57. Cred ca diferenta este foarte mare. In concluzie fie dv. aveti o hiba in program fie e o smecherie la Casa de Pensii. Va rog sa-ma credeti ca calculele efectuate de mine sunt corecte, fiind absovent al facultatii de Matematica si programez din 1969. In momentul de fata lucrez in programare sub Windows, fiind pensionat de la 01.VIII.2008. Insist foarte mult sa-mi raspunde-ti. Inainte de a obtine decizia de pensionare am folosit programul dv care imi arata un punctaj de cca 3.5 Am fost bucuros considerand ca daca n-am introdus datele corect nu puteam gresi prea mult , fiind multumit daca real era numai cca 3 puncte. Deziluzia a fost extrema punctajul de 2.57 din decizie fiind extrem de diferit fata de cel rezultat din programul dv. Raspunsul dv. imi va oferi posibilitatea verificarii corectitudinii Casei de Pensii.

Cu multumiri anticipate,
Dan Vatui
P.S. Nu stiu daca programul oferit pe site tine cont ca in anii 2001-2004(cei mai buni din punct de vedere al castigului meu salarial) punctajul anual daca depasea 3 puncte, era luat 3; in acei ani aveam in mod real 4-5 puncte.
Re: Program Calcul
Scris de: la pensie la data: 02/08/2009 11:09am
Programul calculeaza cu o exactitate care poate merge uneori pana la ultima cifra care poate sa fie diferita dupa metoda de aproximarea a ultimei cifre, daca datele introduse sunt cele care au stat la baza calculului facut de Casa de Pensii.
Totusi programul nostru nu este la fel de complex cu cel al Casei de Pensii asa ca in anumite cazuri poate da erori dar care pot fi evitate.
Am verificat si noi datele introduse de dv si am identificat unele erori:
1. In pagina de intrare trebuie sa completati in caseta “Data de iesire la pensie la limita de varsta” data cand impliniti varsta standard de iesire la pensie adica (31) iulie 2008 deoarece atunci programul alege stagiul complet de cotizare corect de 31 ani si 8 luni( 31,66667) pe care il aveti conform datei de nastere. Completand luna august 2008 programul utilizeaza stagiul complet de cotizare de 31 ani si 10 luni (31,83333) deoarece acesta s-a modificat in august 2008.
2. Un an universitar se socoteste incepand cu luna octombrie pana in luna septembrie a anului urmator. In acest caz trebuie sa selectati codul F pe toata perioada cursurilor universitare (inclusiv lunile iulie si august) cu exceptia ultimului an in cazul cand v-ati angajat inainte de 1 octombrie.
3. Sporul de vechime este dat in % si se completeaza in coloana “Sporuri” “%” . Daca dv ati completat acest spor in coloana “Fixe”luandu-l din buletinul de calcul nu este o gresala si ramane asa cum ati completat, in caz contrar cititi pe Forum “Sporul de vechime”
4. Ati comis o eroare mare in decembrie 1995 deoarece ati completat salariul lunar si ati selectat codul “O” caz in care programul calculeaza considerand salariul orar si-l inmulteste cu numarul de ore lucratoare pe luna, rezultand un punctaj foarta mare. Acesta fiind inainte de aprilie 2001 nu a fost plafonat punctajul nici in caz de eroare.
5. Plafonarea punctajelor anuale se face numai in perioada aprilie 2001 –iunie 2007 la 5 puncte anuale.
6. Dv avand buletinul de calcul al pensiei de la Casa de Pensii puteti compara punctajele anuale facand click pe linkul “Date introduse” ce se afla in partea superioara a tabelului de date introduse.
Asteptam raspunsul dv dupa modificarile necesare pentru a putea sa facem propriile noastre evaluari privind programul nostru.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1