Subiect "penalizare pensie anticipata" Deschis de Mariana Martin la data: 02/11/2014 5:04am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
penalizare pensie anticipata
Scris de: Mariana Martin la data: 02/11/2014 5:04am
Gen:F
Data nasterii:03 octombrie 1957
Stagiul de cotizare:37 ani si 5 luni
Alte date:
Intrebare:Avand in vedere ca lucrez din august 1976 in Baia Mare, as dori sa stiu: 1. daca se aplica deducere la stagiul de 38 ani si 11 luni pt conditiile din Baia Mare; 2. daca nu, care este data la care ma pot pensiona fara penalizare si care este penalizarea daca ma pensionez azi. Va multumesc.
Re: penalizare pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 02/12/2014 3:58am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 03 septembrie 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 11 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Acordarea pensiei anticipate partiale nediminuate nu se face pentru cei care au lucrat in zonele poluate stabilite prin lege ci daca au locuit (au avut domiciliul) in acele zone o perioada de minim 30 ani.
Deci daca ati avut domiciliul in Baia Mare sau o zona de 8 Km in jurul acestei localitati aveti dreptul la pensie anticipata partiala, nediminuata in data de 03 septembrie 2016 chiar daca nu mai lucrati.
Daca cereti pensie anticipata partiala acum indiferent unde aveti domiciliul, diminuarea pensiei va fi de 41,25 %
Va puteti pensiona cu pensie anticipata, nediminuata, indiferent unde aveti domiciliul daca va completati stagiul de cotizare si realizati 38 ani si 11 luni (va lipseste 1 an si 6 luni)
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1