Subiect "contributie suplimentara la stagiul de cotizare" Deschis de Cioara Maria la data: 02/11/2014 11:52am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
contributie suplimentara la stagiul de cotizare
Scris de: Cioara Maria la data: 02/11/2014 11:52am
Gen:F
Data nasterii:29.06.1960
Stagiul de cotizare: 34 ani si 5 luni conditii normale
Alte date: data angajarii 01.09.1979
Intrebare:
Conform calculatorului d-voastra de pensii as avea dreptul la pensie anticipata in 2017 luna 03 insa datorita faptului ca nu indeplinesc stagiul de cotizare de 39 ani si 9 luni pentru a beneficia de anticipata fara diminuare mai as avea nevoie de la acea data de 2 ani si 3 luni.
As vrea sa stiu cum trebuie sa procedez pentru eventualitatea de a plati suplimentar pentru a-mi indeplini acest stagiu avand in vedere ca acum sunt inca in campul muncii.
Va multumesc.
Re: contributie suplimentara la stagiul de cotizare
Scris de: la pensie la data: 02/12/2014 4:16am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 29 martie 2022 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 9 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru a beneficia de pensie anticipata, nediminuata, in 29 martie 2017 trebuie sa aveti stagiul total de cotizare de 39 ani si 9 luni.
Cat timp sunteti in angajata cu contract de munca nu trebuie sa cotizati suplimentar deoarece aceasta nu va ajuta la completarea stagiului de cotizare. Numai in cazul in care nu veti mai fi angajata si nu aveti stagiul de cotizare de 39 ani si 9 luni, pentru a va completa stagiul de cotizare incheiati cu Casa de pensii un contract de asigurare sociala si veti plati o contributie lunara pana va completati stagiul de cotizare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1