Subiect "intrebare" Deschis de cimpan gheorghe cornel la data: 02/15/2014 4:32am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intrebare
Scris de: cimpan gheorghe cornel la data: 02/15/2014 4:32am
Gen:masculin
Data nasterii:1956
Stagiul de cotizare:338 ani 1 luna
Alte date:
Intrebare:am depus actele de pensionare anticipat partial in data de 30 ianuarie 2014. deoarece am incetat activitatea la ultimul meu loc de munca, acum in data de 24 februarie am gasit loc de munca si m-am incadrat la noul loc de munca,ce trebuie sa fac; pot sa lucrez pina cind I-mi vine decizia sau trebuie sa-mi retag dosarul pina in octombrie 2014 cind voi cere pensia la limita de virsta si atuncia pot sa beneficiezi de pensie si daca voi ramine incadrat in munca la noul loc de munca.
Re: intrebare
Scris de: la pensie la data: 02/17/2014 2:42am
Situatia dv este neclara pentruca anul nasterii nu corespunde cu datele deschiderii dreptului de pensie anticipata partiala si al pensiei pentru limita de varsta.
Facand insa abstractie de anul de nastere si judecand ca un caz general ambele variante sunt posibile si nu stim care va fi dezavantajoasa pentruca aceasta depinde de cauze birocratice.
Daca locul dv de munca este sigur pana la data iesirii la pensie pentru limita de varsta credem ca varianta optima este sa retrageti dosarul de pensie anticipata partiala (aveti acest drept pana la primirea deciziei), si sa-l depuneti din nou pentru pensie pentru limita de varsta atunci cand se deschide acest drept.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1