Subiect "pensie anticipata" Deschis de Bodea Ioan la data: 02/15/2014 6:18am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: Bodea Ioan la data: 02/15/2014 6:18am
Gen:m
Data nasterii:25 iulie 1959
Stagiul de cotizare:39 ani lucrati, 1 luna, din care 16 ani lucrati subteran
Alte date:
Intrebare:am varsta de 54 de ani si ani vechime in cartea de munca am 39 ani 1 luna, din care 16 ani,01 luna am lucrati in subteran as dori sa stiu daca ma pot pensiona anticipat,daca da care sunt beneficiile si care sunt riscurile?? va multumesc
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 02/17/2014 3:14am
Datele dv sunt neclare. Trebuia sa precizati grupa de munca in care a fost incadrat stagiul dv de munca lucrat in subteran. Perioada lucrata in subteran se incadreaza in gr I respenditiv conditii speciale numai daca a fost lucrata in sectorul minier in proportie mai mare de 50% in subteran.
In raspunsul de mai jos am luat in calcul ca a fost lucrata in sectorul minier in proportie mai mare de 50 % in subteran.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 25 iulie 2024 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 16 ani in gr I beneficiati de un spor de vechime de 8 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 47 ani
Pentru stagiul de 16 ani in conditii speciale, aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 8 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani adica in de 25 iulie 2016.
Daca stagiul dv lucrat in subteran nu se incadreaza in conditii speciale nu beneficiati de sporul de vechime si aveti dreptul sa va pensionati cu pensie anticipata partiala, diminuata cu 45 % la varsta de 60 ani adica in 25 iulie 2019 daca atunci stagiul total de cotizare este sub 43 ani sau pensie anticipata, nediminuata, daca va completati stagiul de cotizare cu 4 ani si realizati acest stagiu total de cotizare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1