Subiect "intrebare" Deschis de Rus N. la data: 02/20/2014 2:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intrebare
Scris de: Rus N. la data: 02/20/2014 2:33am
Gen:M
Data nasterii:27.10.1966
Stagiul de cotizare:36 ani, 8 luni 23 zile
Alte date:
Intrebare:Sunt pensionar de invaliditate grad II si sunt programat pentru comisia de expertizare in luna noiembrie ac.
Tot in aceasta luna (noiembrie 2014)inplinesc varsta de pensionare pentru limita de varsta connform pct. 8, lit. D din decizia de pensionare care mi-a fost trimisa in anul 2013, specificandu-se la acest punct "varsta de pensionare pt. limita d3e varsta - 48 ani si 1 luna"
Intrebarea : Mai trebuie sa ma prezint la comisie pentru expertiza in conditiile aratate mai sus?
Multumesc !
Re: intrebare
Scris de: la pensie la data: 02/21/2014 1:12am
Ati mai pus aceasta intrebare si v-am raspuns astfel :
Daca ati fost programat la expertizarea capacitatii de munca trebuie sa va prezentati mai ales pentru faptul ca pentru noi nu este clar daca aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la acea data..
Nici acum nu ati datele necesare ci continutul unei prevederi din decizie.
Singura explicatie este ca ati lucrat in sectorul militar si ati avut un stagiu de cotizare de 21 ani in conditii speciale sau alte conditii.
Repetam daca ati fost programat la expertizarea capacitatii de munca trebuie sa va prezentati si atunci lamuriti si problema coincidentei cu varsta de iesire la pensie pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1