Subiect "program calculul pensiei" Deschis de jilaveanu ioan la data: 02/20/2014 9:44am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
program calculul pensiei
Scris de: jilaveanu ioan la data: 02/20/2014 9:44am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:De ce nu se reactualizeaza programul pentru calcul al pensiei dupa noua Lege/2010.
Re: program calculul pensiei
Scris de: Eli la data: 02/20/2014 9:58am
Gen:masculin
Data nasterii:14.06.1957
Stagiul de cotizare: 38 ani
Alte date: 5 ani grupa a II a
Intrebare: La cevarsta se poate pensiona?
Re: program calculul pensiei
Scris de: la pensie la data: 02/21/2014 2:11am
Pentru Jilaveanu Ioan
Acest site este deservit de o echipa pe baza de voluntariat si in acest caz mi se pare a fi o impolitete sa puneti asemenea intrebare.
Intentia noastra este sa facem aceasta modificare cat mai curand posibil.
Pana atunci va putem ajuta sa faceti calcule la fel de corecte si cu acest program.
Re: program calculul pensiei
Scris de: la pensie la data: 02/21/2014 2:12am
Pentru Eli
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 14 iunie 2022 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 5 ani lucrat in grupa II beneficiaza de un spor de vechime de 1 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizeaza un stagiu total de cotizare de 39 ani si 3 luni.
Pentru stagiul de 5 ani lucrat in grupa II echivalata cu conditii deosebite nu beneficiaza de reducerea varstei de pensionare deoarece acest stagiu este sub 6 ani.
Are dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 45 % la varsta de 60 ani adica in data de 14 iunie 2017, sau pensie anticipata, nediminuata, dupa aceasta data daca isi completeaza stagiul de cotizare cu 3 ani si 9 luni si realizeaza stagiul total de cotizare de 43 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1