Subiect "pensie de invaliditate" Deschis de V I MIRCEA la data: 02/20/2014 9:47am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie de invaliditate
Scris de: V I MIRCEA la data: 02/20/2014 9:47am
Gen:masculin
Data nasterii:05.10.1953
Stagiul de cotizare:43 ani 3 luni 7 zile
Alte date:calculul punctajului facut de casa de pensii de care apartin
numar total de puncte realizate:29.20433
numar total de puncte pentru conditiile de munca:6.13198
punctajulsuplimentar cu art.168 dil L 263/2010:3.80572
STAGIUL TOTAL DE COTIZARE REALIZAT IN GR.II:21 ANI 11 LUNI 29 ZILE
Intrebare:Buna ziua,
recent mi-a fost comunicata respingerea cererii pentru pensie pentru limita de varsta,deoarece sa calculat ca i-mi lipsete o zi pentru a fi la varsta standard redusa; astfel virsta standard redusa va fi la 60 ai si 6 luni,adica pe 05 aprilie 2014;
totusi eu am solicitat la stabiliri pensie sa primesc o pensie,trebuia sa mi-se spuna sa fac cerere pentru pensie anticipata,nu sa fiu lasat fara nimic;
intrebarea este pana la data de 05 aprilie 2014 pot depune cerere de pensie de invaliditate gr.III, tinind cont ca in prezent indeplinesc conditiile pentru pensia anticipata?\
dupa cum vedeti casa de pensii prin giseul stabiliri pensii a utilizat tehnica fraieritului;
va rog mentionati o modalitate prin care pot recupera banii pentru pensia anticipata pe 6 luni pe care trebuia sa-i primesc pana la 65 ani 6 luni
multumesc,
Re: pensie de invaliditate
Scris de: V I MIRCEA la data: 02/20/2014 9:56am
V I MIRCEA :
Gen:masculin
Data nasterii:05.10.1953
Stagiul de cotizare:43 ani 3 luni 7 zile
Alte date:calculul punctajului facut de casa de pensii de care apartin
numar total de puncte realizate:29.20433
numar total de puncte pentru conditiile de munca:6.13198
punctajulsuplimentar cu art.168 dil L 263/2010:3.80572
STAGIUL TOTAL DE COTIZARE REALIZAT IN GR.II:21 ANI 11 LUNI 29 ZILE
Intrebare:Buna ziua,
recent mi-a fost comunicata respingerea cererii pentru pensie pentru limita de varsta,deoarece sa calculat ca i-mi lipsete o zi pentru a fi la varsta standard redusa; astfel virsta standard redusa va fi la 60 ai si 6 luni,adica pe 05 aprilie 2014;
totusi eu am solicitat la stabiliri pensie sa primesc o pensie,trebuia sa mi-se spuna sa fac cerere pentru pensie anticipata,nu sa fiu lasat fara nimic;
intrebarea este pana la data de 05 aprilie 2014 pot depune cerere de pensie de invaliditate gr.III, tinind cont ca in prezent indeplinesc conditiile pentru pensia anticipata?\
dupa cum vedeti casa de pensii prin giseul stabiliri pensii a utilizat tehnica fraieritului;
va rog mentionati o modalitate prin care pot recupera banii pentru pensia anticipata pe 6 luni pe care trebuia sa-i primesc pana la 60 ani 6 luni
multumesc,
Re: pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 02/21/2014 2:22am
Va intelegem supararea care dupa opinia noastra este legitima.
Putea fi evitata o asemenea situatie numai daca functionarul care a primit dosarul era mai atent.
Nu se putea acorda o alta pensie daca dv ati precizat in cerere pensie pentru limita de varsta
Din pacate nu cunoastem o solutie pentru a recupera dreptul de pensie pe perioada pierduta. Speram ca macar de la data instiintarii ati depus o cerere pentru pensie anticipata nediminuata.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1