Subiect "Cand ies la pensie" Deschis de Brasteanu Valentina la data: 02/20/2014 12:10pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cand ies la pensie
Scris de: Brasteanu Valentina la data: 02/20/2014 12:10pm
Gen:F
Data nasterii:16.12.1956
Stagiul de cotizare:25 ani, 8 luni si 24 zile
Alte date: am lucrat 12 ani si 11 luni in grupa a 2 a cu 75&, restul in conditii normale. In perioada 2002-2007 am fost in pensie de invaliditate gradul 3.
Intrebare:Pensia de invaliditate se ia in consideratie ca vechime pentru iesirea la pensie? Cand ma incadrez sa ies la pensie?
Re: Cand ies la pensie
Scris de: blueM la data: 02/21/2014 2:47am
Brasteanu Valentina :
Gen:F
Data nasterii:16.12.1956
Stagiul de cotizare:25 ani, 8 luni si 24 zile
Alte date: am lucrat 12 ani si 11 luni in grupa a 2 a cu 75&, restul in conditii normale. In perioada 2002-2007 am fost in pensie de invaliditate gradul 3.
Intrebare:Pensia de invaliditate se ia in consideratie ca vechime pentru iesirea la pensie? Cand ma incadrez sa ies la pensie?

*****************
Perioada pensiei de invaliditate se valorifica NUMAI la pensia limita de varsta. In cazul dvs la data de 16.07.2017
*********************

Daca ati fi avut o vechime in munca de cel putin 30 de ani si 7 luni, ati fi putut solicita pensie anticipata partiala oricand
Re: Cand ies la pensie
Scris de: la pensie la data: 02/21/2014 3:44am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 16 iulie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 7 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 7 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 12 ani lucrat in grupa II (nu se ia in calcul procentul lucrat in grupa de munca) beneficiati de un spor de vechime de 3 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru perioada de pensie de invaliditate si realizati un stagiu total de cotizare de peste 33 ani.
Pentru stagiul de 9 ani lucrat in grupa II (se ia in calcul procentul lucrat in grupa de munca) echivalata cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 1 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta de la varsta de 59 ani si 1 luna adica in 16 ianuarie 2016.
Re: Cand ies la pensie
Scris de: blueM la data: 02/21/2014 6:17am
blueM :
Brasteanu Valentina :
Gen:F
Data nasterii:16.12.1956
Stagiul de cotizare:25 ani, 8 luni si 24 zile
Alte date: am lucrat 12 ani si 11 luni in grupa a 2 a cu 75&, restul in conditii normale. In perioada 2002-2007 am fost in pensie de invaliditate gradul 3.
Intrebare:Pensia de invaliditate se ia in consideratie ca vechime pentru iesirea la pensie? Cand ma incadrez sa ies la pensie?

*****************************************
12 ani de grupa II lucrati cu timp 75%
- 12 ani X 75% = 9 ani cu timp 100%
- Stagiu suplimentar: 9 ani x 3 luni = 2 ani si 3 luni (se acorda un spor de 3 luni la 1 an intreg cu 100%)
**********************************************
25 ani si 11 luni + 2 ani si 3 luni = 27 ani si 11 luni
Intrucat nu are stagiul complet cerut de lege (30 ani si 7 luni) nu i se poate reduce varsta cu 1 an si 6 luni urmare grupei.
Re: Cand ies la pensie
Scris de: la pensie la data: 02/22/2014 7:37am
Domnule blueM intr-un mesaj anterior v-am rugat sa aveti in vedere ca mesajele dv sunt insumate la numarul mesajelor care duc la blocarea postarii pe forum a unor mesaje de catre alti vizitatori si am crezut ca ati inteles aceasta. Se pare ca am gresit pentruca motivul principal pentru care a fost blocat forumul in data de 21 februarie este numarul mare de mesaje postat de catre dv.
In plus contestati raspunsul facut de noi dupa parerea noastra nedocumentat.
Consideram ca inainte de a contesta raspunsul nostru sa faceti o analiza temeinica si numai dupa aceia faceti rectificarea. Aceasta este necesara atat pentru a nu induce dubii celor care intreaba cat si pentru evitarea blocarii forumului.
In ceeace priveste calculul facut de noi precizam ca am facut calculul stagiului aferent stagiului in grupa de munca conform art 16 din legea 3/1977
La stagiul de cotizare am adaugat si stagiul asimilat pentru perioada cat a beneficiat de pensie de invaliditate si a rezultat un stagiu de cotizare mai mare decat stagiul complet de cotizare si deci poate beneficia de reducerea varstei de pensionare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1