Subiect "plata" Deschis de savin ion la data: 02/20/2014 2:08pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
plata
Scris de: savin ion la data: 02/20/2014 2:08pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna seara,
daca decizia de pensionare de la casa de pensii emisa in 31..01.2014,am primit-o in luna februarie,cand beneficiezi de plata? daca am depus actele pe data de 18 decembrie,cum se calculeaza banii pe aceasta luna,in functie de nr de zile? de pe 18-31 decembrie? multumesc!
Re: plata
Scris de: blueM la data: 02/21/2014 2:26am
savin ion :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna seara,
daca decizia de pensionare de la casa de pensii emisa in 31..01.2014,am primit-o in luna februarie,cand beneficiezi de plata? daca am depus actele pe data de 18 decembrie,cum se calculeaza banii pe aceasta luna,in functie de nr de zile? de pe 18-31 decembrie? multumesc!

************************************************
Daca este vorba de pensie limita de varsta, pensia o primiti de la data depunerii dosarului - 18.12.2013
Pensia pe decembrie se calculeaza:
Cuantumul pensiei : 31 zile X 14 zile = rest/decembrie
In perioada 18 - 31 dec sunt 14 zile)
Re: plata
Scris de: la pensie la data: 02/21/2014 4:08am
Pensia se acorda din data depunerii dosarului iar in luna decembrie suma se calculeaza proportional cu numarul de zile calendaristice in care ati beneficiat de pensie.
Re: plata
Scris de: savin ion la data: 02/21/2014 4:33am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:multumesc,dar in luna februarie iau primii bani,sau in luna martie?nu stiam termenul de plata,daca decizia este primita in bef si emisa in ian?
Re: plata
Scris de: la pensie la data: 02/22/2014 7:03am
Conform prevederilor legale prima pensie urmeaza sa o primiti in luna urmatoare celei in care a fost emisa decizia de pensionare.
In cazul dv decizia fiind emisa in luna ianuarie urmeza sa o primiti in luna februarie.
Dar din punct de vedere birocratic in luna februarie 2014 se platesc pensile care la 01 februarie sunt puse in plata la aceasta data. Avand in vedere ca decizia a fost emisa cu o zi inainte de 01 februarie este posibil ca prima pensie sa fie amnata in luna martie di motive birocratice.
Re: plata
Scris de: savin ion la data: 02/27/2014 1:43pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:asa s-a si intamplata:plata luna martie,deci birocratia este cauza sau poate decedeaza pensionarul pana plata!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1