Subiect "Stagiu de cotizare" Deschis de Virgil la data: 02/26/2014 3:28pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Stagiu de cotizare
Scris de: Virgil la data: 02/26/2014 3:28pm
Gen:M
Data nasterii:1960
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Pe cartea de munca am contract de munca incheiat cu o firma care acum nu mai exista. Imi lipsesc 15 luni de cotizare din perioada cand am lucrat la acea firma (lipsa apare in fisa cu stagiul de cotizare eliberata de Casa de pensii) Ce trebuie sa fac pentru corelarea datelor din cartea de munca cu datele de la Casa de pensii avand in vedere ca firma respectiva nu mai poate fi gasita. Exista vreo institutie care sa aiba evidentele platilor din acea perioada?
Re: Stagiu de cotizare
Scris de: la pensie la data: 02/27/2014 2:21pm
Nu ati precizat daca acea perioada este inainte de aprilie 2001. Noi credem ca este inainte de aceasta data pentruca numai atunci aveti nevoie de o adeverinta pentru acest stagiu. Aceasta adeverinta poate fi eliberata de societatea care a luat in administrare arhiva de personal a societatii la care ati lucrat si care acum nu mai exista.
Societate care a luat in administrare arhiva de personal a societatii desfiintate trebuia sa fie acceptata de Directia arhivelor statului. Deci daca nu o cunoasteti incepeti cautarea acestei societati de la filiala judeteana a arhivelor statului.
Re: Stagiu de cotizare
Scris de: Virgil la data: 02/28/2014 7:58am
Gen:M
Data nasterii:1960
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Perioada de cotizare care lipseste este in 2002-2003, ce pot face in aceasta situatie?
Re: Stagiu de cotizare
Scris de: la pensie la data: 02/28/2014 8:23am
Noi credem ca nu trebuie sa mai faceti nimic.
Pentru a verifica daca aceasta perioada se afla in arhiva electronica a Casei de pensii cereti la aceasta “Situatia stagiului de cotizatie dupa data de 01 aprilie 2001” si verificati.
Re: Stagiu de cotizare
Scris de: Virgil la data: 03/02/2014 12:01pm
Gen:M
Data nasterii:1960
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Imi pare rau ca va deranjez din nou dar chiar nu am pe cine sa intreb. Probabil ca nu ati inteles - am fost la Casa de Pensii si in fisa cu stagiul de cotizare pe care mi-au eliberat-o lipseste o perioada de 11 luni. In cartea de munca pe aceasta perioada (2002-2003) eu am contract de munca inregistrat cu o firma care nu mai exista acum. Ce pot sa fac pentru a dovedi celor de la Casa de Pensii ca ceea ce este trecut in cartea de munca este real - nu stiu de unde sa aduc dovezi referitoare la aceasta firma care nu mai exista, ca au fost achitate contributiile si, in final, cele 11 luni in cauza sa poata fi luate in considerare la stagiul de cotizare. Va multumesc anticipat.
Re: Stagiu de cotizare
Scris de: la pensie la data: 03/04/2014 2:06am
Avem dubii privind seriozitatea firmei la care ati lucrat si la faptul ca acea firma a platit la Casa de pensii contributiile retinute de la angajati. Legislatia din acea perioada prevedea ca daca firma nu a platit contributiile pentru pensii perioada dovedita se ia in calcul numai o treime.
In privinta cailor de rezolvare a situatiei trebuie avute in vedere urmatoarele.
Firmele care se desfiinteaza transfera arhiva de personal unei alte societati care are obligatia sa o administreze si care va poate elibera o adeverinta.
Daca nu aflati care este societatea care administreaza arhiva de personal a firmei care va intereseaza incercati la filiala judeteana a arhivelor statului pentruca firmele care administreaza arhive de personal trebuie sa primesca aviz de la acestia.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1