Subiect "indice de corectie" Deschis de Gina la data: 02/27/2014 4:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
indice de corectie
Scris de: Gina la data: 02/27/2014 4:48am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Calcularea indicelui de corectie se poate face de doua ori? Odata de la 1 ian 2013 si a doua din nov. 2013? Legea spune ca se aplica o singura data.Atunci cum de calculeaza? odata cu 1,06 si a doua oara cu 1,12 sau 1,17? Din raspunsurile d-voastra eu asa inteleg.Eu am iesit la pensie in 2011 si punctajul mediu este acelasi si acum, fapt ce demonstraza ca n-a fost aplicat indicele de corectie la 1 ian 2013.Deci, trebuie sa primesc doua corelari sau cum?Casa de pensie mi-a spus ca recalcularea se face automat la Bucuresti pana in aprilie, pt. toate pensiile din tara.Pana acum eu n-am primit nimic. Va multumesc.
Re: indice de corectie
Scris de: la pensie la data: 02/28/2014 3:11am
In lege nu scrie ca indicele de corectie se aplica o singura data ci ca acesta se aplica la iesirea initiala la pensie adica prima iesire la pensie daca aceasta a fost dupa 01 ianuarie 2011. Dupa cate stim noi din mesajul anterior dv ati iesit la pensie in septembrie 2011 si aveti dreptul la aplicarea acestui indice daca atunci ati iesit prima oara la pensie. Daca de exemplu inainte de septembrie 2011 ati avut pensie de invaliditate nu mai beneficiati de indicele de corectie pentruca in septembrie 2011 nu ati iesit prima oara la pensie.
Daca ati iesit prima oara la pensie in septembrie 2011 asa cum am v-am raspuns anterior trebuia sa vi se aplice indicele de corectie 1,06 din ianuarie 2013 punctajul din septembrie 2011 (prima pensie marita in februarie 2013) si din noiembrie 2013 sa se aplice un alt indice de 1,12 tot la punctajul din septembrie 2011 din cauza ca primul indice a fost calculat gresit.
Nu stim daca aceste explicatii va ametesc pe dv dar pe noi cred ca mai este numai putin si ne vor ameti.
Sfatul nostru pe care l-am dat si in raspunsul anterior este ca daca ati iesit prima oara la pensie in septembrie 2011 si nu ati primit punctaj marit in februarie 2013 sa faceti o contestatie scrisa la Casa de pensii pentruca functionarii la intrebarile dv nu verifica situatia dv ci va raspund la general pentru a scapa de insistentele dv.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1