Subiect "calcul pensie limkta varsta cind nu ai stagiul de cotizatie complet" Deschis de Boris Georgescu la data: 02/27/2014 5:15am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie limkta varsta cind nu ai stagiul de cotizatie complet
Scris de: Boris Georgescu la data: 02/27/2014 5:15am
Gen:M
Data nasterii:11.12.1949
Stagiul de cotizare:27
Alte date:
Intrebare:La data pensionarii limita de varsta (65ani) 14 noimebrie 2014 nu am decit 27 de ani la stagiul de cotizatie. As dori sa stiu cum se va calcula pensia limita de varsta si daca se aplica penalizari pentru anii lipsa din stagiul complet , in ce cuantum si daca penalizarea se aplica lunar sau anual. Va multumesc anticipat pentru raspuns prompt.
Re: calcul pensie limkta varsta cind nu ai stagiul de cotizatie complet
Scris de: la pensie la data: 02/28/2014 7:07am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 11 noiembrie 2014 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare de 34 ani si 10 luni si stagiul minim de cotizare de 14 ani si 10 luni.
Nu se aplica penalizari la calculul pensiei pentru limita de varsta cu stagiul complet de cotizare neindeplinit deoarece prin modul de calcul se acorda o pensie mai mica fata de cazul cand ati avea stagiul complet de cotizare realizat.
Acest mod de calcul se face prin calculul obisnuit al punctajelor lunare si anuale in schimp calculul punctajului mediu se face prin impartirea sumei punctajelor anuale realizate la stagiul complet de cotizare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1