Subiect "depunere dosar pensie anticipat partial" Deschis de MIRITA ALINA la data: 02/28/2014 7:19am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
depunere dosar pensie anticipat partial
Scris de: MIRITA ALINA la data: 02/28/2014 7:19am
Gen:F
Data nasterii:11.01.1955
Stagiul de cotizare:34
Alte date:studii superioare
Intrebare:Din cauza unei probleme de sanatate , sunt in concediu medical , probabil pentru o perioada mai mare de 90 de zile. Va rog sa-mi spuneti daca e posibil sa-mi depun dosarul pentru pensie anticipat partial in aceasta perioada?
Re: depunere dosar pensie anticipat partial
Scris de: la pensie la data: 03/02/2014 7:12am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 11 Ianuarie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, daca aveti stagiul de cotizare peste 30 ani fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru staudii universitare. Diminuarea depinde de data la care o cereti, daca o cereti in 01 aprilie 2014 diminuarea va fi de 6,75 %.
Daca incapacitatea de munca se prlungeste puteti cere examinarea capacitatii de munca de catre comisia de pe langa Casa de pensii si daca aceasta va incadreaza in unul din gradele de invaliditate aveti dreptul sa cereti pensie de invaliditate care va fi mai mare decat pensia anticipata partiala.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1