Subiect "pensie" Deschis de bouleanu ionica la data: 02/28/2014 1:25pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: bouleanu ionica la data: 02/28/2014 1:25pm
Gen:
Data nasterii:10.09.1953
Stagiul de cotizare:stagiu total de cotizare complet realizat 13 ani
Alte date:4 copii in viata
Intrebare:am primit decizia de pensionare respinsa cf.art 52 l.263-2010,ce pot face am inteles ca imi mai trebuie 1 an,pot plati contributia pt,acest an la Casa de Pensii si cat aprox.ar fi suma pt.acest an si unde sa mai ma adresez pt.ca dosarul mi l.au oprit Casa de Pensii,deasemeni daca am nascut 4 copii mai benefeciez de vreo reducere
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 03/02/2014 7:44am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveati dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 10 martie 2013 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare de 29 ani si stagiul minim de cotizare de 14 ani.
Puteti sa va completati stagiul de cotizare cu 1 an incheind cu Casa de pensii un contract de asigurare sociala in cadrul caruia va asigurati pentru o suma minima acceptata pentru care trebuie sa platiti lunar o suma de 254 lei.
Pentru aceasta adresati-va Casei de pensii teritoriale (judeten) de care apartine domiciliul dv.
Actuala lege a pensiilor nu prevede reduceri de varsta sau de stagiu de cotizare pentru nasterea si cresterea unui anumit numar de copii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1