Subiect "contributii" Deschis de Florentina la data: 03/01/2014 5:12am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
contributii
Scris de: Florentina la data: 03/01/2014 5:12am
Gen:F
Data nasterii:21/0/1965
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Stagiu de cotizare in CM 15 ani, 5 ani CM/in strainatate
1/ma pot pensiona la varsta standard de 62 ani 10 luni ?
2/stagiul din strainatate se adauga la cel din Romania(tinand cont de diferentele de varsta standard dintre Romania si Italia)?
3/daca continui sa lucrez in Italia,pot sa platesc SI CONTRIBUTII IN ROMANIA,in mod voluntar?Daca da,cum influenteaza ele vechimea in munca(atunci cand se refera la aceeasi perioada)?Vechimea in munca este calculata la fel ca in cazul angajatului,atunci cand acesta plateste contrutii in mod voluntar(adica daca plateste 1 AN,VECHIMEA CRESTE TOT CU 1 AN) ?
Va multumesc anticipat !
Re: contributii
Scris de: la pensie la data: 03/03/2014 2:48am
Penru a va face inteleasa evitati prescurtarile mai ales in cazul cand acestea pot avea intelesuri diferite in contextual in care le folositi. De exemplu in cazul mesajului dv CM poate fi interpretat cu intelesul de concediu medical, contract de munca si altele. Noi am interpretat contract de munca. Deasemeni consideram o eroare mare sa gresiti data de nastere si pentru faptul ca varsta de iesire la pensie in Romania depinde de luna si anul nasterii
Persoanele care au lucrat in doua tari ale Uniunii Europene primesc o pensie comunitara compusa din doua componente. Fiecare componenta este calculata dupa legislatia tarii respective, recunoscandu-se reciproc numai ca vechime stagiile lucrate in cele doua tari.
Nu cunoastem legislatia din Italia dar legislatia din Romania in cazul dv prevede stagiul minim de cotizare de 15 ani
1 Varsta standard de pensionare este de 62 ani si 10 luni daca v-ati nascut in perioada martie-decembrie 1965.
2. V-am explicat mai sus ca stagiul de cotizare lucrat in Italia poate fi utilizat numai ca vechime pentru deschiderea dreptului de pensionare. In cazul dv nu este necesar pentruca aveti stagiul minim de cotizare de 15 ani care va deschide dreptul de pensionare la varsta standard de pensionare.
3 Daca lucrati in continuare in Italia puteti sa incheiati un contract de asigurare sociala in Romania cu Casa de pensii dar dupa parerea noastra avantajele nu justifica efortul facut deoarece :
- Din punct de vedere stagiu nu mai aveti nevoie de stagiu pentru deschiderea dreptului de pensie in Romania iar daca ati avea ati putea folosi stagiul din Italia. In privinta stagiului luat in calcul se socoteste un an de stagiu pentru un an de contributie platit.
- Din punct de vedere al cresterii punctajului pensiei si implicit al valoarii pensiei incheerea unui astfel de contract are o eficienta financiara mult mai mica decat in cazul in care ati depune contributia platita intr-un cont bancar.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1