Subiect "intrebare" Deschis de oancea grigore la data: 03/02/2014 5:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intrebare
Scris de: oancea grigore la data: 03/02/2014 5:53am
Gen:m
Data nasterii:23 8 1969
Stagiul de cotizare:30 ani
Alte date:
Intrebare:sunt pensionat pensie invaliditate as vrea sa va intreb in privinta sporului de noapte dupa anul 2001 nu mai este trecut pe nici o adeverinta cum se mai calculeaza la pensie dupa venitul realizat sau intreprindarea unde am lucrat trebuie sa elibereze alta adeverinta sau cum se poate obtine sau este calculat in conditile deosebite de care am beneficiat lucrand in gr 2 sau conditi deosebite dupa 2001 va multumesc si va apreciez pentru munca depusa pentru cetateni acestei tari
Re: intrebare
Scris de: la pensie la data: 03/03/2014 4:01am
Baza de calcul a punctajului pensiei este explicata pe larg de noi pe site la pagina de la adresa http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
In cazul concret precizat de dv nu mai trebuie adeverinta de la angajator deoarece dupa 01 aprilie 2001 angajatorul a retinut CAS (contributie de asigurari sociale) din salariu brut, deci inclusiv aceste sporuri si suma din care s-a retinut CAS a fost transmisa la Casa de pensii, lunar, pentru fiecare salariat in parte si aceste sume se afla in arhiva electronica a Casei de pensii. In cazul calcularii sau recalcularii pensiei sumele castigate dupa aprilie 2001 se iau in calcul automat din arhiva electronica.
Ne bucura aprecierea dv stiind ca vine de la un vizitator fidel al site-ului nostru.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1