Subiect "pensie anticipata sau partiala" Deschis de drind la data: 03/03/2014 4:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata sau partiala
Scris de: drind la data: 03/03/2014 4:35am
Gen:F
Data nasterii:21/01/1958
Stagiul de cotizare:33
Alte date:1 COPIL
Intrebare:In conditiile actuale de varsta, se poate iesi la pensie anticipat?daca nu, in ce conditii ma pot pensiona si cand?Nu am lucrat in gr 1 si nici in conditii periculoase. Pot iesi la pensie cu 5 ani inainte de varsta standard de pensionare?in ce conditii?Ce fac daca mi se refuza dreptul de a intra in posesia unei adeverinte cu veniturile realizate din 2011 pana in prezent pe care o solicit pentru o simulare in eventualitatea unei pensionari?mentionez ca nu am vazut in ultimii 11 ani niciodata un stat de plata sau un fluturas de salariu.
Multumesc.
Re: pensie anticipata sau partiala
Scris de: la pensie la data: 03/04/2014 3:16am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 21 ianuarie 2019, la varsta standard de pensionare de 61 ani, stagiul complet de cotizare de 31 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent puteti obtine pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data in care depuneti dosarul de pensionare. Daca il depuneti in 21 martie 2014 diminuarea va fi de 43,50 %.Pentru a obtine sigur sumele pentru care s-a platit CAS dupa aprilie 2001 cereti la Casa de pensii “Situatia stagiului de cotizare dupa 01 aprilie 2001” si vi se va elibera un tabel cu sumele pentru care s-a platit contributie pentru pensie in acea perioada.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1