Subiect "pensie" Deschis de popescu maria la data: 03/26/2014 8:46am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: popescu maria la data: 03/26/2014 8:46am
Gen:f
Data nasterii:31.08.1959
Stagiul de cotizare:stagiu total de cotizare realizat 33 ani si 10 luni, din care: in conditii normale 21 ani, in gr.II 7 ani si 1 luna, stagiu aferent grupe 1an si 9 luni, perioade asimilate 4 ani ( facultate) si din martie 2013 pina in prezent sunt in pensie de invaliditate gr III
Alte date:
Intrebare:se poate trece de la pensia de invaliditate la cea anticipata ; daca da, cind pot face asta si ce trebuie sa fac. Va multumesc!
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 03/27/2014 5:43am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 28 februarie 2021 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 7 ani lucrat in gr II echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 1 an si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 6 luni, adica in 28 februarie 2020.
Nu puteti beneficia de pensie anticipata partiala, diminuata, deoarece pentru aceasta trebuie sa aveti varsta minima de 56 ani si 6 luni si stagiul de cotizare de 31 ani si 6 luni fara a lua in calcul stagiile de cotizare asimilate pentru studii universitare si perioada de pensie de invaliditate. Ca stagiu de cotizare va lipseste 1 an si 8 luni.
Completarea stagiului de cotizare poate fi facuta prin contract de asigurare sociala cu Casa de pensii pe perioada care va lipseste dar in acest caz trebuie sa platiti o contributir lunara de cca 250 lei.
Trebuie avut insa in vedere si faptul ca pensia anticipata partiala va fi mai mica decat pensia de invaliditate pentruca va fi diminuata in functie de numarul de luni de anticipare si din cauza ca la aceasta nu se mai iau in calcul stagiile de cotizare asimilate pentru studii universitare si perioada de pensie de invaliditate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1