Subiect "calcul stagiu cotizare conditii speciale" Deschis de sorin la data: 03/27/2014 7:36am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul stagiu cotizare conditii speciale
Scris de: sorin la data: 03/27/2014 7:36am
Gen:M
Data nasterii:10.07.1967
Stagiul de cotizare: 24 ANI CONDITII SPECIALE + 4 ANI SC.MILITARA PERIOADA ASIMILATA
Alte date:FUNCTIOANR PUBLIC CU STATUT SPECIAL
Intrebare:BUNA ZIUA,DORESC SA-MI SPUNETI CONFORM ANEXEI 6 DIN LEGEA PENSIEI 263 /2010 SI CONFORM LUNII,ANUL NASTERII AVAND UN STAGIU COMPLET DE COTIZARE DE 27.9 LUNI SI 18.10 LUNI IN SPECIALITATE SI O REDUCERE A VARSTEI DE PENSIONARE DE 12 ANI,INDEPLININD ACESTE CONDITII MA VOI PENSIONA ANUL ACESTA,CA ATARE DORESC SA STIU DACA ACEI 12 ANI REDUSI CONFORM TABELULUI NR.2 DIN LEGEA 263 MI SE IAU IN CONSIDERARE SI LA CALCUL PUNCTULUI DE PENSIE SI DACA DA CU CE SE INMULTESC IAR DACA NU SE REGASESC IN CALCULU PUNCTELOR DE PENSIE ATUNCI SPUNETI-MI CE SE IA IN CALCUL DOAR CEI 24 DE ANI EFECTIV LUCRATI IN CONDITII SPECIALE SI CEI 4 DIN PERIOADA ASIMILATA?,ANTICIPAT VA MULTUMESC!
Re: calcul stagiu cotizare conditii speciale
Scris de: sorin la data: 03/27/2014 3:24pm
sorin :
Gen:M
Data nasterii:10.07.1967
Stagiul de cotizare: 24 ANI CONDITII SPECIALE + 4 ANI SC.MILITARA PERIOADA ASIMILATA
Alte date:FUNCTIOANR PUBLIC CU STATUT SPECIAL
Intrebare:BUNA ZIUA,DORESC SA-MI SPUNETI CONFORM ANEXEI 6 DIN LEGEA PENSIEI 263 /2010 SI CONFORM LUNII,ANUL NASTERII AVAND UN STAGIU COMPLET DE COTIZARE DE 27.9 LUNI SI 18.10 LUNI IN SPECIALITATE SI O REDUCERE A VARSTEI DE PENSIONARE DE 12 ANI,INDEPLININD ACESTE CONDITII MA VOI PENSIONA ANUL ACESTA,CA ATARE DORESC SA STIU DACA ACEI 12 ANI REDUSI CONFORM TABELULUI NR.2 DIN LEGEA 263 MI SE IAU IN CONSIDERARE SI LA CALCUL PUNCTULUI DE PENSIE SI DACA DA CU CE SE INMULTESC IAR DACA NU SE REGASESC IN CALCULU PUNCTELOR DE PENSIE ATUNCI SPUNETI-MI CE SE IA IN CALCUL DOAR CEI 24 DE ANI EFECTIV LUCRATI IN CONDITII SPECIALE SI CEI 4 DIN PERIOADA ASIMILATA?,ANTICIPAT VA MULTUMESC! ..sau VA ROG SPUNETI-MI TINAND CONT CA AS AVEA PUNCTAJUL ANUAL DE 1,4 PUNCTE CAM CAT AS AVEA TOTALUL PUNCTELOR DE PENSIE DACA AS IESI IN.2014 LA PENSIE LIMITA VARSTA.CU MULTUMIRI!
Re: calcul stagiu cotizare conditii speciale
Scris de: la pensie la data: 03/28/2014 3:22am
Mai intai am vrea sa va sfatuim sa va stabiliti la un nume si sa nu va mai schimbati datele
Am mai discutat cu dv aceste probleme sub numele de familie si cu date diferite.
De aceasta data va vom raspunde pe scurt
Conform anexei 6 la legea pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 20 mai 2026 la varsta standard de pensionare de 58 ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare de 27 ani si 9 luni si stagiul minim de cotizare in specialitate de 18 ani si 10 luni.
Daca aveti 25 ani in conditii specilae aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 12 ani si 6 luni si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta.
Daca aveti mai putin de 25 ani in conditii speciale si beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 12 ani va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta in 20 mai 2014.
Asa cum v-am mai spus actuala lege a pensiilor nu acorda reducerea stagiului complet de cotizare pentru stagii in grupa conditii speciale si punctajul dv mediu se va calcula cu stagiul complet de cotizare de 27 ani si 9 luni
Pentru stagiul de cotizare lucrat in conditii speciale primiti un punctaj suplimentar calculat prin majorarea cu 50 % a punctajelor anuale realizate de dv pe aceasta perioada.
Regretam dar nu va putem face calcule pe date ipotetice.
Re: calcul stagiu cotizare conditii speciale
Scris de: sorin la data: 03/31/2014 5:14am
Gen:M
Data nasterii:1967
Stagiul de cotizare:25 ani conditii speciale
Alte date:
Buna ziua d-na,d-nul...,va rog sa-mi spuneti pt a-mi citi corect cat mi-e salariul brut pt a putea imparti la salariul mediu brut pe tara ca sa-mi calculez pct-ul lunar cum trebuie citit de pe fluturas:- trebuie sa-l citesc pe cel de sub linie unde mi-e trecuta si adunata totodata si contributia de majorare CAS si scrie in felul urmator:salariul...+ majorare contributie CAS =TOTAL BRUT care implicit e o suma mai mare sau deasupra liniei unde e trecut salariul brut mai mic fara a fi adunata si contributia suplim la CAS? Multumesc!
Re: calcul stagiu cotizare conditii speciale
Scris de: la pensie la data: 04/01/2014 1:22am
Nu cunoastem despre ce majorare de CAS vorbiti, era bine sa precizati la ce perioada va referiti.. Probabil este un caz particular practicat de societatea la care lucrati.
Regula generala este ca sa fie retinuta contributie de asigurare sociala (CAS) din toata suma castigata adica din TOTAL BRUT si acesta intra in calculul lunar al pensiei.
Re: calcul stagiu cotizare conditii speciale
Scris de: sorin la data: 04/01/2014 4:11am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:buna ziua,ma refer la anii de dupa 2011-2012!
Re: calcul stagiu cotizare conditii speciale
Scris de: la pensie la data: 04/03/2014 2:08am
CAS-ul obligatoriu platit de angajat nu a fost modificat dupa anul 2011 ramanand 10,50 %.
Probabil este vorba de o contributie suplimentara, facultative, pentru un fond de pensii privat. Si in acest caz in calcul intra in calculul pensiei suma totala bruta.
Re: calcul stagiu cotizare conditii speciale
Scris de: sorin la data: 04/03/2014 6:29am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:multumesc!
Re: calcul stagiu cotizare conditii speciale
Scris de: sorin la data: 04/05/2014 12:11am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:buna ziua doresc sa stiu daca de ex un coleg in 2007 a iesit la pensie limita de varsta si a lucrat in conditii speciale ca militar a beneficiat si el de marirea punctajelor anuale cu 50%?...tinand cont ca ia fost recalculta pensia in ian.2011 conf OUG 1/20011 adica acele puncte i-au fost impartite doar la 20 de ani stagiu de cotizare mult mai putin precum e prevazut in legea 263/2010 anexa 6.Va intreb fiindca i-am vazut decizia in care avea dupa umila mea parere cam multe puncte la totalul raportat la cei doar 20 ani stagiu de cotizare!
Re: calcul stagiu cotizare conditii speciale
Scris de: sorin la data: 04/06/2014 6:39am
Gen:m
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua o ultima intrebare va mai adresez si va multumesc anticipat..va intreb perioada mea de reducere de 12,6 ani conform tabelului nr.2 in care se arata acea reducerea a varstei de pensionare cu acesti ani conform anilor mei lucrati in conditii speciale de 25 de ani imi foloseste in afara de reducerea varstei de la 58.10 luni la 46,4 luni? de ex acei 12.6 ani se pun si ca perioada de contributie la stagiu de cotizare?
Re: calcul stagiu cotizare conditii speciale
Scris de: la pensie la data: 04/08/2014 3:45am
In privinta colegului dv nu facem comentarii deoarece asa a prevazut legea 119/2010, sa se recalculeze pensile militarilor. A primit si majorarea punctajelor anuale pe perioada stagiilor in grupele de munca si reducerea stagiului comp[let de cotizare la 20 ani .

Pentru stagiul de 25 ani lucrat in conditii speciale primiti si un stagiu de cotizare suplimentar de 12 ani si 6 luni si reducerea varstei de pensionare cu 12 ani si 6 luni.
Re: calcul stagiu cotizare conditii speciale
Scris de: sorin la data: 04/08/2014 2:41pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:va multumesc..insa tot nu sunt lamurit pe deplin,acei 12,6 ani primiti conform celor 25 ani lucrati in cond speciale imi maresc punctajele?..totalul general de puncte pt pensie creste implicit cu acesti 12,6 ani?se tin cont de ei la calculul punctajelor lunare?..anuale?va rog explicati-mi,cu mii de multumiri va salut!
Re: calcul stagiu cotizare conditii speciale
Scris de: la pensie la data: 04/11/2014 4:33am
Daca citeati raspunsul la primul mesaj de pe aceasta pagina va lamureati.
Pentru stagiul de cotizare lucrat in conditii speciale de 25 ani primiti un punctaj suplimentar calculat prin majorarea cu 50 % a punctajelor anuale realizate de dv pe aceasta perioada.
Veti sa va mai dea punctaj suplimentar si pentru stagiul suplimentar primit pentru stagiul de 25 ani adica un fel de dobanda la dobanda?.
Acesta nu se mai da
Re: calcul stagiu cotizare conditii speciale
Scris de: sorin la data: 04/11/2014 5:45am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:buna ziua si va multumesc..... inca o intrebare daca nu va stresez prea mult,la finalul metodologiei atat "simple" privind calculul punctajelor se mai adauga inainte de a inmulti punctele totale cele vreo 2 si ceva la numar (banui)cu valoarea punctului de pensie se mai inmulteste si cu 1.07 ce reprezinta valoarea indicelui de corectie?
Re: calcul stagiu cotizare conditii speciale
Scris de: la pensie la data: 04/14/2014 9:59am
Indicele de corectie se acorda la punctajul total obtinut (inclusiv punctajul suplimentar pentru stagiile in grupele de munca) si este de 1,07 daca iesiti initial la pensie in anul 2014.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1