Subiect "intrebare" Deschis de bogdan nicolae la data: 03/27/2014 8:57am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intrebare
Scris de: bogdan nicolae la data: 03/27/2014 8:57am
Gen:M
Data nasterii:08.12.1951
Stagiul de cotizare:37
Alte date:
Intrebare:La pensia anticipata partial este obligatoriu incetarea activitatii la depunerea dosarului de pensionare?Este posibil incetarea activitatii la primirea deciziei de pensionare?Penalizarea,procentul de penalizare este cel din momentul primirii deciziei de pensionare sau a depunerii dosarului?Cu voia d-voastra am pus mai multe intrebari.Va multumesc pentru intelegere
Re: intrebare
Scris de: la pensie la data: 03/28/2014 3:40am
Numarul de intrebari nu este limitat.
Este preferabil sa va lamuriti toate neclaritatile si astfel este mai usor si pentru noi sa analizam o singura data situatia.
La depunerea dosarului de pensie anticipata sau anticipata partiala nu este obligatorie incetarea activitatii si depunerea dovezii la dosar.
Puteti depune dosarul de pensionare pentru astfel de pensie fara dovada incetarii activitatii si continuarea activitatii, cu acordul angajatorului, pana la comunicarea deciziei de pensionare.
Pensia se acorda si se calculeaza de la data depunerii dosarului.
De la data acordarii pensiei (data depunerii dosarului) pana la data depunerii la Casa de pensii a dovezii de incetare a activitatii pensia este considerate suspendata si se va pune in plata de la data depunerii dovezii de incetarea activitatii.
Perioada lucrata dupa depunerea dosarului de pensie anticipata partiala se ia in calculul pensiei la transformarea acesteia in pensie pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1