Subiect "grupa a2a" Deschis de JENICA la data: 03/27/2014 11:02am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
grupa a2a
Scris de: JENICA la data: 03/27/2014 11:02am
Gen:F
Data nasterii:8.08.1955
Stagiul de cotizare: total38,2 ani, din care;
-11,1 ani conditii normale,
-19 ani grupa a2a proc.100%
-8,1 ani pensie invaliditate gradul 3
Alte date:Data pensionarii invaliditate gr.3-01.09.2005
Data pensionarii limita de virsta 10.10. 2013
In toata perioada pensiei de invaliditate am lucrat cu jumatate de norma, realizind si venituri.Am intrat in posesia buletinului de calcul acum, si am observat ca pentru 8 ani de grupa a 2a nu am primit nici o majorarea pentru grupa.Nu am depus contestatie in termenul legal.O pot depune acum si unde?. Cum introduc in programul Dvs.de calcul perioada cind am fost in pensie de invaliditate si am realizat si venituri?
Va multumesc.
Intrebare:
Re: grupa a2a
Scris de: JENICA la data: 03/28/2014 2:22am
JENICA :
Gen:F
Data nasterii:8.08.1955
Stagiul de cotizare: total38,2 ani, din care;
-11,1 ani conditii normale,
-19 ani grupa a2a proc.100%
-8,1 ani pensie invaliditate gradul 3
Alte date:Data pensionarii invaliditate gr.3-01.09.2005
Data pensionarii limita de virsta 10.10. 2013
In toata perioada pensiei de invaliditate am lucrat cu jumatate de norma, realizind si venituri.Am intrat in posesia buletinului de calcul acum, si am observat ca pentru 8 ani de grupa a 2a nu am primit nici o majorarea pentru grupa.Nu am depus contestatie in termenul legal.O pot depune acum si unde?. Cum introduc in programul Dvs.de calcul perioada cind am fost in pensie de invaliditate si am realizat si venituri?Am mai lucrat la CAP, in perioada 1975-1977, pentru care posed o adeverinta in care se arata:
-in 1975 norme prevazute -80 realizate 320 -venit 9600,
-in 1976 norme prevazute -80 realizate 91 -venit 1820,
-in 1977 norme prevazute -80 realizate 93 -venit 2046.
Pot depune aceasta adeverinta acum si cum se va calcula punctajul anual?.Trecerea la limita de virsta nu trebuia sa se faca mai repede, si nu am avut de pierdut?
Va multumesc.

Va multumesc.
Intrebare:
Re: grupa a2a
Scris de: la pensie la data: 03/28/2014 6:03am
1.Presupunem ca acea perioada de 8 ani in gr II pentru care nu ati primit majorarea punctajelor anuale nu a fost recunoscuta in gr II de munca si din aceasta cauza nu vi s-a acordat reducerea varstei de pensionare cu 4 ani asa cum v-am calculat noi la mesajul dv anterior ci a fost recunoscut in gr II numai stagiul de 11 ani pentru care ati beneficiat de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani.
Pentru a afla cauza pentru care nu vi s-a recunoscut acest stagiu in gr II analizati situatia dv si a actelor depuse si daca nu gasiti cauza mergeti la ghiseul Casei teritoriale de pensii de care apartineti si cereti lamuriri si daca nici ei nu va dau o explicatie care va convine faceti o cerere de analiza situatiei pe care o depuneti la registratura Casei de pensii fara a tine cont de perioada de contestatie.
Daca nici raspunsul Casei de pensii nu este acceptabil urmati caile de contestare urmatoare adica depunerea la registratura casei de pensii a unei contestatii catre Comisia Centrala de Contestatii dupa care puteti deschide o actiune la tribunal (scutita de taxe).
2.Adeverinta pentru perioada lucrata in agricultura o puteti depune oricand la registratura casei de pensii cu o cerere pentru echivalarea perioadei lucrate in “ani utili” in functie de normele lucrate. Aceasta echivalare se va face acordandu-va un maximum de 3 ani utili pentru care primiti 0,57255 puncte anuale pentru fiecare an util deci un punctaj maxim de 1,71765 puncte.
3 Pe perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate si de salariu fie cumulati cele doua sume si le introduceti in coloana salarii selectand codul “L” fie una din sume o introduceti in coloana salarii tarifare ia pe cealalta in coloana sporuri in “suma fixa”
4. Opinia noastra este ca nu ati avut de pierdut pentru faptul nu ati iesit mai devreme la pensie pentru limita de varsta penytruca in acesti doi ani ati primit pensie pentru limita de varsta si lucrand si cu jumatate de norma la pensie pentru limita de varsta veti obtine un puctaj total mai mare si implicit o pensie mai mare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1