Subiect "trecerea la limita de varsta" Deschis de Lungeanu Adriana la data: 03/27/2014 12:22pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
trecerea la limita de varsta
Scris de: Lungeanu Adriana la data: 03/27/2014 12:22pm
Gen:F
Data nasterii:13.04.1955
Stagiul de cotizare:30 ani si 8 luni
Alte date:
Beneficiez de pensie anticipata partiala din 01.08.2010 calculata dupa Legea 19/2000.
Intrebare:
Va rog sa-mi spuneti,estimativ, la trecerea la pensia de limita de varsta, cat ar reprezenta valoric stagiul asimilat (cursuri de zi Politahnica cca.5 ani facultate) ?

Multumesc anticipat,
Re: trecerea la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 03/28/2014 8:04am
Daca precizati anul inceperii facultatii si data angajarii dupa facultate va putem estima cresterea punctajului mediu datorat stagiului asimilat pentru studii universitare, la trecerea la pensie pentru limita de varsta.
Re: trecerea la limita de varsta
Scris de: Lungeanu Adriana la data: 03/28/2014 9:28am
Gen:F
Data nasterii:13.04.1955
Stagiul de cotizare:30 de ani si 8 luni
Alte date:Beneficiez de pensie anticipata partiala de la 01.08.2010.
Intrebare:
Multumesc mult pt. raspunsul anterior si promptitudinea acestuia si reiau subiectul.
Deci, va rugasem cu o estimare valorica a stagiului asimilat _ facultate cursuri zi, cca. 5 ani la trecerea la limita de varsta. Eu am facut facultatea de energetica intre 1974-1979 si am inceput serviciul in data de 15 august 1979.

Va multumesc anticipat,
Re: trecerea la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 03/29/2014 10:01am
Incercand sa va calculam punctajul pentru stagiul asimilat pentru studii universitare am observat ca ati deschis un program de calcul pensie si in acest caz este preferabil sa va facem observatii la modul de folosire al programului deschis :
1. In perioada facultatii se selecteaza codul “F” si pe perioada vacantei pentruca un an universitar se considera de la 01 octombrie pana la 30 septembrie al anului urmator.
Punctajele anuale pe perioada facultatii le puteti vedea facand click pe “Datele introduse”
2 Sporul de vechime se determina asa cum precizam noi la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Conform celor explicate aici sporul de vechime de 3 % incepe in august !983, in rest sporul de vechime este fara erori mari.
3 Nu cunoastem natura sporurilor in suma fixa introduse de dv dar va atentionam ca se iau in calcul sporurile in suma fixa cu caracter permanent (pe o perioada mai lunga cum au fost comensarile acordate pentru diverse scumpiri) nu cele care se modifica lunar cum ar fi sumele castigate in accord.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1