Subiect "plata drepturi" Deschis de silviu la data: 03/28/2014 3:38am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
plata drepturi
Scris de: silviu la data: 03/28/2014 3:38am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,
in luna ianuarie mi s-a emis deciza de pensie -invaliditate,dar se pare ca nici acum la sfarsitul lunii martire nu am primit drepturile.Care este legea care prevede termenul e intrare a platii drepturilor? cei de la casa de pensii au motivat ca au omis...
Re: plata drepturi
Scris de: la pensie la data: 03/29/2014 10:34am
In lege este prevazuta numai data de la care se acorda si de la care se introduce in plata pensia acordata prin dcizie emisa de Casa de pensii.
In cazul pensiei de invaliditate art 104 alin (3) din legea pensiilor 263/2010 prevede ca pensia “se cuvine de la data incetarii platii indemnizatiei pentru incapacitate temporara de munca sau, dupa caz, de la data incetarii calitatii de asigurat, …., daca cererea a fost inregistrata in termen de 30 zile de la data emiterii deciziei medicale de incadrare intr-un grad de invaliditate”.
Inceperea efectiva a platii pensiei depinde de cauze birocratice stabilite prin protocoale de Casa de pensii cu Posta Romana sau bancile prin care se face distibuirea pensiilor.
Daca ati ales sa va fie platita pensia prin posta trebuia sa primiti prima pensie in luna urmatoare celei in care ati primit decizia de pensionare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1