Subiect "Data incetarii activitatii-pensionare anticipata." Deschis de Loredana la data: 03/28/2014 7:46am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Data incetarii activitatii-pensionare anticipata.
Scris de: Loredana la data: 03/28/2014 7:46am
Gen: F
Data nasterii:10.08.1958
Stagiul de cotizare: 38 de ani si 7 luni
Alte date: Din care 12 ani si 4 luni in grupa a II-a, conditii deosebite (aug. 1975-dec.1987)
Intrebare:
Va rog sa-mi spuneti, cat timp am la dispozitie - voie, (prevazut de lege) sa mai lucrez dupa primirea Deciziei de Pensionare anticipata?
Presupunand ca, in termenul de 45 de zile de la data inregistrarii cererii la Casa de Pensii, primesc Decizia de pensionare...
Cand trebuie sa-mi fac lichidarea, imediat, sau mai pot lucra un nr. de zile/luni?

Nu am gasit informatia nicaieri in lege, in normele de aplicare a LG 263, si nici in Codul Muncii.

Va multumesc frumos!
Re: Data incetarii activitatii-pensionare anticipata.
Scris de: blueM la data: 03/28/2014 8:14am
Loredana :
Gen: F
Data nasterii:10.08.1958
Stagiul de cotizare: 38 de ani si 7 luni
Alte date: Din care 12 ani si 4 luni in grupa a II-a, conditii deosebite (aug. 1975-dec.1987)
Intrebare:
Va rog sa-mi spuneti, cat timp am la dispozitie - voie, (prevazut de lege) sa mai lucrez dupa primirea Deciziei de Pensionare anticipata?
Presupunand ca, in termenul de 45 de zile de la data inregistrarii cererii la Casa de Pensii, primesc Decizia de pensionare...
Cand trebuie sa-mi fac lichidarea, imediat, sau mai pot lucra un nr. de zile/luni?

Nu am gasit informatia nicaieri in lege, in normele de aplicare a LG 263, si nici in Codul Muncii.

Va multumesc frumos!

******************************
ART. 56 din Legea 53/2003 - Codul Muncii
(1) Contractul individual de muncă existent încetează de drept:
c) la data îndeplinirii cumulative a condiţiilor de vârstă standard şi a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicării deciziei de pensie în cazul pensiei de invaliditate, pensiei anticipate parţiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limită de vârstă cu reducerea vârstei standard de pensionare;
Re: Data incetarii activitatii-pensionare anticipata.
Scris de: la pensie la data: 03/30/2014 10:37am
Raspunsul domnului blueM este corect cu observatia ca daca aveti acceptul angajatorului la care lucrati sau al altui angajator puteti sa incheiati un nou contract de munca si daca nu depuneti dovada incetarii activitatii puteti lucra in continuare cat doriti.
Pe perioada in care lucrati, dupa depunerea dosarului de pensie anticipata, pensia este suspendata si aceasta perioada se introduce in calculul pensiei la trecerea la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si 6 luni pentru stagiul in grupa de munca (10 aprilie 2017).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1