Subiect "De ce nu se potrivesc punctajul" Deschis de BALICA JANA la data: 03/28/2014 9:52am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
De ce nu se potrivesc punctajul
Scris de: BALICA JANA la data: 03/28/2014 9:52am
Gen:f
Data nasterii:10.08.1957
Stagiul de cotizare: 32 ani din care 10 gr. ll
Alte date: AM decizia de pensie anticipat part.
Intrebare:De ce nu se potrivesc punctajul dat de casa de pensie cu programul de ,,la pensie.com" toate sumele sunt la fel si totusi decizia de pensie = 1.1584 puncte si in program imi arata 1.64 , care o fi misterul. anii cotizati bat ---punctele nu ???? multumesc anticipat.
Re: De ce nu se potrivesc punctajul
Scris de: la pensie la data: 03/31/2014 2:16am
Am verificat datele introduse de dv in program si daca vreti sa obtineti o valoare apropiata de cea reala trebuie sa faceti unele corectii :
1 Datorate erorilor facute de dv
- Punctajul suplimentar pentru stagiul in grupa de munca introdus in pagina de intrare este unul care ridica suspiciuni Dupa ce faceti corectiile indicate de noi si ne precizati perioada lucrata in grupa de munca (zi/luna/an) va putem calcula noi acest punctaj
- Deoarece ati introdus aceleasi sporuri de doua ori trebuie sa lasati numai sporurile introduse in % si sa eliminati cele introduse in suma fixa. Sporurile in suma fixa sunt cele care s-au acordat numai in suma fixa pentru compensarea unor cresteri de preturi.
- Ati introdus salarii gresite pe lunile :
Martie 2003
Ianuarie, februarie, aprilie, septembrie, octombrie 2004
Ianuarie, martie, aprilie 2005
Posibil in martie 2009
2 Datorate programului.
Programul calculeaza conform legii vechi a pensiilor 19/2000 iar dv ati iesit la pensie conform legii noi a pensiilor 263/2010 si din aceasta cauza va trebui sa faceti urmatoarele corectii :
- Sa calculati punctajul mediu al pensiei impartind suma punctajelor anuale realizate (punctajul total) la 30,83333. Programul a facut impartirea la 30.
- Sa faceti corectia punctajului mediu obtinut, inmultindu-l cu 1,06
- Sa faceti diminuarea pensiei cu procentul primit prin decizie (probabil 27 %).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1