Subiect "Pensie anticipata partial" Deschis de Frunza Ioan la data: 04/01/2014 11:04am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata partial
Scris de: Frunza Ioan la data: 04/01/2014 11:04am
Gen:M
Data nasterii:27.03.1953
Stagiul de cotizare:37ani si 11 luni
Alte date:7ani grupa a II-a
Intrebare:Va rog sa-mi spuneti care este procentul de penalizare daca ies acum la pensie?Mentionez ca am absolvit facultatea la zi.
Re: Pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 04/02/2014 3:15am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 27 martie 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 7 ani lucrat in gr II beneficiati de un spor de vechime de 1 an si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru studii universitare
Pentru stagiul de 7 ani lucrat in gr II echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 1 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 64 ani adica in 27 martie 2017
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care cereti aceasta pensie. Daca o cereti acum 02 aprilie 2014 diminuarea va fi de 27 %.
Stagiul de cotizare asimilat pentru studii universitare nu se ia in calculul prnsiei anticipate partiale ci la calculul pensiei pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1