Subiect "Pensie varsta, pensie invaliditate, indici corectie" Deschis de Nuti la data: 04/01/2014 1:56pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie varsta, pensie invaliditate, indici corectie
Scris de: Nuti la data: 04/01/2014 1:56pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Revin la problema pusa de mine in 24.03.2014.De fapt indicele de corectie al punctului de pensie in 01.01.2013 a fost de 1.04(474 X 1.04 = 493). Eu m-am luat gresit dupa doamna ministru care a spus la sedinta data in mass-media ca a fost 1.06. In martie a. c. am fost platita gresit de CJP Timis cu pensie sociala de 350, decizia venindu-mi odata cu pensia , in ea scriind de 518 lei. La contactarea directorului CJP Timis mi s-a spus ca voi primi in aprilie 788 lei, adica si diferenta pt. luna martie (adica 518-350 + 518=686 lei),inseamna ca mi s-au calculat si corectii din noiembrie? Mentionez ca eu in septembrie 2013 am facut revizuirea pensiei de invaliditate gr.2 primind pensie de invaliditate gr.2 nerevizuibila, inseamna ca eu ma aflam si in noiembrie in plata ca pensionar de invaliditate, cuantumul pensiei fiind acelasi cu cel de dinainte, neprimind de la Casa de Pensii Mehedinti nici-o decizie cu privire la trecerea la pensie de vechime in luna octombrie asa cum trebuia conform datei de nastere si pentru care nu am depus cerere, stiind ca nu trebuie sa faci cerere pt. acest lucru acesta facandu-se automat la varsta si ca se alege pensia favorabila pensionarului, mai avand nevoie de un an de vechime pentru a avea vechimea necesara cu tot cu pensie de invaliditate de 29 ani si 4 luni, decizia de la CJP Timis primind-o cu data de 25.03.2014.
Re: Pensie varsta, pensie invaliditate, indici corectie
Scris de: la pensie la data: 04/02/2014 4:59am
Regretam dar dv ati dat foarte multe date care complica situatia in schimb nu dati datele necesare unei analize complete a situatiei. De exemplu nici in mesajul anterior nici acum nu ati precizat data exacta a iesirii la pensie in anul 2013.
Daca ati primit decizia de pensie pentru limita de varsta gasiti datele necesare privind cuantumul pensiei in aceasta decizie iar in rest sunt sume care le veti primi retroactiv si pe care nu putem noi sa vi le calculam.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1