Subiect "Calcul varsta pensionare" Deschis de Maria la data: 04/02/2014 9:02am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul varsta pensionare
Scris de: Maria la data: 04/02/2014 9:02am
Gen:F
Data nasterii:09.09.1967
Stagiul de cotizare: 21,2 ani.Am adunat diferitele perioade lucrate dupa cartea de munca.
Alte date:-
Intrebare:
1.calculul varstei de pensionare ;
2.pentru perioadele de munca lucrate in strainatate in UK]in agricultura ca muncitor sezonier [6 contracte de 6 luni anual] va rog ,daca puteti ,sa-mi dati unele informatii despre unde m-as putea adresa.Va multumesc.
Re: Calcul varsta pensionare
Scris de: la pensie la data: 04/03/2014 4:29am
Credem ca este prematur sa discutati de data de pensionare deoarece este foarte probabil ca sa se modifice legislatia pensiilor pana cand iesiti dv la pensie.
Conform legislatiei actuale aveti urmatoarele drepturi la pensie.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 09 septembrie 2030 la varsta standard de pensionare de 63 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 45 % la varsta de 58 ani adica in data de 09 septembrie 2025 daca pana atunci va completati stagiul de cotizare si realizati stagiul total de cotizare de 35 ani (inclusiv stagiul de cotizare lucrat in strainatate cu contract de munca).
Pentru a va informa privind modul de valorificare al stagiilor de cotizare lucrate cu contract de munca in strainatate va puteti adresa la ghiseul Casei teritoriale de pensii de care apartine domiciliul dv sau vizitand site-ul Casei Nationale de pensii la adresa :
http://www.cnpas.org/portal/media
Unde faceti click pe
-Pensionari cu domiciliul in strainatate Aici gasiti si documentele necesare pentru dosarul de pensie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1