Subiect "cand ar putea sa iasa la pensie cu cat mai putine penalitati?" Deschis de violeta barbir la data: 04/09/2014 6:50am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand ar putea sa iasa la pensie cu cat mai putine penalitati?
Scris de: violeta barbir la data: 04/09/2014 6:50am
Gen:F
Data nasterii:26.06.1958
Stagiul de cotizare:32 ani si 7 luni pana in prezent din care 29 ani 9 luni si 6 zile ca si angajat si 5 ani si 9 luni cu contract de asigurat
Alte date:din stagiul total are 2 , 4 luni si 19 zile in grupa a II a de munca 100%
Are si studii superioare
Intrebare:Cand poate iesi la pensie cel mai devreme fara mari penalitati?
Re: cand ar putea sa iasa la pensie cu cat mai putine penalitati?
Scris de: la pensie la data: 04/10/2014 5:01am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 26 iulie 2019, la varsta standard de pensionare de 61 ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 1 luna si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 2 ani si 4 luni lucrat in in gr II de munca nu beneficiaza de stagiu de cotizare suplimentar pentruca stagiul lucrat in grupa de munca este mai mic de 5 ani si nici de reducerea varstei de pensionare deoarece aceasta se acorda pentru stagii lucrate in gr II de munca de minim 6 ani.
Se poate pensiona cu pensie anticipata, nediminuata, dupa varsta de 56 ani si 1 luna ani adica dupa 26 iulie 2014 atunci cand realizeaza stagiul de cotizare de 39 ani si 1 luna fara a lua in calcul stagiul asimilat pentru studii universitare . Nu am putut aprecia daca este posibila aceasta varianta deoarece stagiul de cotizare prezentat de dv este putin neclar.
Re: cand ar putea sa iasa la pensie cu cat mai putine penalitati?
Scris de: violeta barbir la data: 04/10/2014 9:03am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc mult!imi cer scuze am gresit , atunci cand am scris stagiul . Stagiul total corect este de 32 ani si 7 luni din care 26 ani si 10 luni cu contract de munca ( angajat) si 5 ani si 9 luni cu contract de asigurat individual la Casa de Pensii .
Re: cand ar putea sa iasa la pensie cu cat mai putine penalitati?
Scris de: la pensie la data: 04/11/2014 1:32am
In urma clarificarii stagiului de cotizare rezulta ca pentru a beneficia de pensie anticipata fara diminuare are nevoie de o completare a stagiului de cotizare cu 6 ani si 6 luni si nu mai poate face acasta a pana la iesirea la pensie pentru limita de varsta.
Are dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 45 % la varsta de de 56 ani si 1 luna ani adica dupa 26 iulie 2014. Aceasta diminuare scade cu 0,75 % pe luna daca cere aceasta pensie mai tarziu.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1