Subiect "pensionarea unei persoane cu dubla cetatenie" Deschis de Angelica Codita la data: 04/10/2014 11:47am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionarea unei persoane cu dubla cetatenie
Scris de: Angelica Codita la data: 04/10/2014 11:47am
Gen:F
Data nasterii:08.10.1954
Stagiul de cotizare: 17 ani
Alte date:
Intrebare:Va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa facem pt a intocmi un dosar de pensionare limita de varsta unei persoane cu dubla cetatenie care a lucrat in Romania 17 ani, ani pt care a si cotizat si care implineste 60 de ani in luna oct.2014
Va multumesc
Re: pensionarea unei persoane cu dubla cetatenie
Scris de: la pensie la data: 04/11/2014 9:44am
Era mult mai bine daca precizati in ce tara are domiciliul.
Pentru perioada lucrata in Romania are dreptul la pensie pentru limita de varsta in 08 septembrie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare de 29 ani si 10 luni si stagiul minim de cotizare de 14 ani si 10 luni.
Dosarul de pensie poate fi intocmit fie personal de cel in cauza fie de catre o persoana din Romania imputernicita prin procura. Procura poate fi intocmita de persoana in cauza la ambasada sau un consulat ale Romaniei din tara de domiciliu daca locuieste in strainatate
Trebuie sa va atragem atentia ca in Romania Casa Nationala de Pensii Publice a initiat in urma cu mai multi ani o actiune de scanare a carnetelor de munca in vederea intocmirii unei arhive electronice. Posesorii de carnete de munca trebuiau sa le prezinte pentru scanare, Presupunand ca cel in cauza nu a prezentat carnetul de munca pentru scanare trebuie sa reglementeze aceasta. Prezentarea carnetului de munca pentru scanare la una din Casele de pensii teritoriale poate fi facuta fie personal fie de o persoana imputernicita prin procura.
Informatii suplimentare privind pensile pentru pensionarii cu domiciliul in strainatate gasiti pe site-ul Casei Nationale de Pensii la adresa :
http://www.cnpas.org/portal/media
Unde faceti click pe
-Pensionari cu domiciliul in strainatate.
- Acorduri bilaterale.
Re: pensionarea unei persoane cu dubla cetatenie
Scris de: Angelica Codita la data: 04/12/2014 4:09am
Gen:F
Data nasterii:08.10.1954
Stagiul de cotizare:17 ani
Alte date:
Intrebare: Persoana de care va vorbesc locuieste in Canada si are scanata cartea de munca la Casa Nationala de pensii.
Re: pensionarea unei persoane cu dubla cetatenie
Scris de: la pensie la data: 04/12/2014 8:29am
In acest caz va putem preciza urmatoarele :
Romania are incheiat cu Canada un Acord bilateral in domeniul asigurarilor sociale si beneficiaza de unele drepturi suplimentare prevazute in acest contract printre care dreptul de a depune dosarul de pensionare in Canada la institutia care se ocupa cu pensile. Aceasta varianta are un mare dezavantaj, acela ca formalitatile dureaza foarte mult mai ales cand apar neclaritati in dosar.
Pentru dosarul de pensionare in Romania nu mai are nevoie de adeverinte de stagii suplimentare lucrate in Canada.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1