Subiect "Cand ma pot pensiona?" Deschis de Valentin Ciocirlan la data: 04/11/2014 4:09am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cand ma pot pensiona?
Scris de: Valentin Ciocirlan la data: 04/11/2014 4:09am
Gen: Masculin
Data nasterii: 04.04.1968
Stagiul de cotizare: 25 ani si 2 luni + 1 an si 4 luni armata
Alte date: toti cei 25 ani si 3 luni lucrati in grupa I / conditii speciale - 100%
Intrebare: In ce an am dreptul la pensionare? Multumesc anticipat.
Re: Cand ma pot pensiona?
Scris de: la pensie la data: 04/12/2014 9:23am
Schimband numele numele nu se modifica raspunsul Ati pus aceiasi intrebare pe numele Constantin Valentin si datele sunt aproximativ echivalente. Desi ati precizat ca raspunsul este clar il repetam
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 04 aprilie 2033, la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Prin legea 380/2013 stagiul dv in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”
Pentru stagiul de 25 ani in in gr I beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 12 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru stagiul militar si realizati un stagiul de cotizare total mai mare decat stagiul standard de pensionare
Nu avem informatiile necesare sa analizam situatia perioadei de 2 luni inainte de armata dar daca este lucrata cu contract de munca si este inscrisa in carnetul de munca este luata in calculul stagiului de cotizare. Perioadele de concediu pentru incapacitate de munca si de odihna sunt considerate lucrate in grupa de munca in care ati lucrat inainte de intrare in concediu.
Pentru stagiul de 25 ani in conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 12 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 52 ani si 6 luni adica in 04 octombrie 2020
Daca lucrati in continuare in conditii speciale si realizati stagiul de cotizare in gr I si conditii speciale de 26 ani beneficiati de reducerea maxima a varstei de pensionare de 13 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 52 ani adica in 04 aprilie 2020.
Re: Cand ma pot pensiona?
Scris de: Valentin Ciocirlan la data: 04/13/2014 5:31pm
Am postat din nou intrebarea cu datele mai simplificate pentru ca am citit alte intrebari si am vazut ca erau calculati anii de vechime si am refacut. Nu a fost cu intentie. Trebuia sa sterg una din postari. Multumesc din nou. Constantin Valentin Ciocirlan
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1