Subiect "pensie" Deschis de Dumitran Dan la data: 05/10/2008 7:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: Dumitran Dan la data: 05/10/2008 7:53am
Data nasterii:1956
Stagiul de cotizare:35
Alte date:24 de ani grupa a doua.Salariat inca dar fara capacitatea de a mai muncii mult timp sau locul in care sa o fac.

Intrebare: care este perspectiva de pensionare mai ales ca am diabet, hipertensiune,etc.
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 05/10/2008 8:19am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si conform datei de nastere, fara reducerea pentru grupa de munca, aveti dreptul la pensie la limita de varsta, in anul 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupa a II a a fost echivalata prin Hotararea de Guvern 261/2001 cu conditii deosebite. Pentru stagiul lucrat in aceasta grupa aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 5 ani si 6 luni, iar stagiul complet de cotizare nu se reduce. Stagiul complet de cotizare este conditie pentru a beneficia de reducere dar dv il indepliniti. In aceste conditii aveti dreptul sa cereti pensie la limita de varsta la varsta de 59 ani si 6 luni.
Re: pensie anticip.
Scris de: Dumitran Dan la data: 05/11/2008 12:42am
Data nasterii: 25 07 1956
Stagiul de cotizare:34 si10 luni
Alte date:24 ani gr. 2

Intrebare: Dar pensie anticipata partial ???
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: Dumitran Dan la data: 05/11/2008 9:20am
la pensie :
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si conform datei de nastere, fara reducerea pentru grupa de munca, aveti dreptul la pensie la limita de varsta, in anul 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupa a II a a fost echivalata prin Hotararea de Guvern 261/2001 cu conditii deosebite. Pentru stagiul lucrat in aceasta grupa aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 5 ani si 6 luni, iar stagiul complet de cotizare nu se reduce. Stagiul complet de cotizare este conditie pentru a beneficia de reducere dar dv il indepliniti. In aceste conditii aveti dreptul sa cereti pensie la limita de varsta la varsta de 59 ani si 6 luni.
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 05/11/2008 9:53am
Noi credem ca nu puteti iesi la pensie anticipata partiala deoarece art. 51 alin (1) din legea 19/2000 permite acest lucru numai celor care au reducerea varstei standard de pensionare, pentru grupa de munca, sub 5 ani .
Acesta are urmatorul continut:
ART. 51
(1) Asiguratii care au desfasurat activitati in conditii deosebite sau in conditii speciale de munca, dar care nu se pot pensiona cu reducerea varstei de pensionare pe aceasta baza, pot beneficia de prevederile art. 50 (pensie anticipata partiala). In aceste cazuri reducerea varstei standard de pensionare nu poate fi mai mare de 5 ani.
Dar dv aveti reducerea varstei standard de pensionare mai mare de 5 ani pentru grupa de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1