Subiect "cand am dreptul sa ies la pensie?" Deschis de Spatacean la data: 05/13/2008 10:03pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand am dreptul sa ies la pensie?
Scris de: Spatacean la data: 05/13/2008 10:03pm
Data nasterii:31.01.1949
Stagiul de cotizare:21.07.1965-pana in 01.06.2008
Alte date: am lucrat in grupa a-II-a de munca 19 ani, 9 luni si 1 zi.

Intrebare: Cand am dreptul sa ies la pensie de varsta sau la pensie anticipata? Daca voi iesi la pensie anticipata cand am dreptul sa ies la pensie de limita de varsta? Va multumesc!
Re: cand am dreptul sa ies la pensie?
Scris de: la pensie la data: 05/13/2008 10:02pm
Deoarece nu ati mentionat ca sunteti barbat am presupus aceasta. Conform anexei 3 la legea 19/2000 si conform datei de nastere, fara reducerea pentru grupa de munca, aveti dreptul la pensie la limita de varsta in septembrie 2013 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 8 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 4 luni. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa a II a a fost echivalata prin Hotararea de Guvern 261/2001 cu conditii deosebite. Pentru stagiul lucrat in aceasta grupa aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 4 ani, iar stagiul complet de cotizare nu se reduce. Stagiul complet de cotizare este conditie pentru a beneficia de reducere dar dv il indepliniti. Aceasta reducere va da dreptul sa iesiti la pensie la limita de varsta in septembrie 2009. Calculul l-am facut cu programul de calcul al reducerii varstei de iesire la pensie si a stagiului complet de cotizare de pe site-ul nostru.
La pensie anticipata nu puteti iesi deoarece in septembrie 2008 cand aveati dreptul sa o cereti nu veti avea stagiul de cotizare de 44 ani si 4 luni ( cu 10 ani peste stagiul complet de cotizare). In schimb puteti cere in septembrie 2008 pensie anticipata partiala . In acest caz diminuarea pensiei va fi de numai de 1,2 %, la calculul pensiei nu se iau in calcul stagiile asimilate ( exemplu stagiul militar). Reducerea am calculat-o cu programul de pe site-ul nostru, tinand cont ca pentru cei 4 ani de reducere pentru grupa de munca nu se calculeaza diminuarea pensiei anticipate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1