Subiect "Pensie anticipata" Deschis de craciun vasile la data: 05/14/2008 4:50am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata
Scris de: craciun vasile la data: 05/14/2008 4:50am
Data nasterii:17.05.1948
Stagiul de cotizare:36 ani
Alte date:angajat in 1.08.1971
Craciun Vasile
Intrebare: La ce varsta ma pot pensiona anticipat?
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 05/14/2008 8:33am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si conform datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, in octombrie 2012 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 5 luni si stagiul complet de cotizare de 33 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
La pensie anticipata nu puteti iesi deoarece in prezent cand aveti dreptul sa cereti aceasta nu aveti stagiul de cotizare de 43 ani si 10 luni ( cu 10 ani peste stagiul complet de cotizare). In schimb puteti cere pensie anticipata partiala care poate fi ceruta cu 5 ani inainte de data iesirii la pensie la limita de varsta (octombrie 2012 ).Pensia anticipata partiala se reduce cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si numarul de ani de stagiu cu care depasiti stagiul complet de cotizare si poate fi calculat pe site-ul nostru. Deasemeni la pensia anticipata partiala nu se iau in calculul stagiile asimilate (stagiul militar, studii universitare, pensie de invaliditate)
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1