Subiect "Puteti sa ma ajutati sa aflu cand pot sa ies la pensie si ce acte trebuie sa fac???" Deschis de Maria Mihalache la data: 02/26/2009 6:58am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Puteti sa ma ajutati sa aflu cand pot sa ies la pensie si ce acte trebuie sa fac???
Scris de: Maria Mihalache la data: 02/26/2009 6:58am
Gen:f
Data nasterii:28 06 1954
Stagiul de cotizare: 25ani
Alte date: revolutionar
Intrebare: cand pot iesi la pensie si ce acte imi trebuiesc ?? Multumesc.
Re: Puteti sa ma ajutati sa aflu cand pot sa ies la pensie si ce acte trebuie sa fac???
Scris de: la pensie la data: 02/26/2009 8:43am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru calitatea de Luptator pentru victoria revolutiei din decembrie 1989, in 28 martie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare de 29 ani si 6 luni si stagiul minim de 14 ani si 6 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Conform legii 341/2004 art 5 alin (1) litera n, daca aveti calitatea de Luptator pentru victoria revolutiei din decembrie 1989 beneficiati de pensionarea cu 5 ani mai devreme de data de mai sus adica din 28 martie 2009.
Actele ce trebuie sa le prezentati la depunerea dosarului de pensionare la limita de varsta sunt:
-Cerere pentru inscrierea la pensie la limita de varsta
-Carnetul de munca (original si copie)
-Alte acte privind vechimea in munca pentru stagii neiregistrate in carnetul de munca
-Adeverinte cu sporuri si adausurile de care ati beneficiat ( in afara sporului de vechime) si care nu au fost inscrise in carnetul de munca.
-Livret militar, daca este cazul (original si copie)
-Diploma de studii superioare, foaie matricola, daca este cazul (originale si copii)
-Adeverinte privind stagiile in grupele de munca, daca este cazul si daca nu sunt inscrise in carnetul de munca.
-Actul prin care dovediti ca sunteti beneficiara a legii 341/2004
-Alte acte care considerati dv ca va aduc drepturi suplimentare.

Daca in prezent lucrati, intocmirea si predarea dosarului de pensie cade in sarcina angajatorului , dv fiind obligata numai sa faceti cererea de pensionare.
Re: Puteti sa ma ajutati sa aflu cand pot sa ies la pensie si ce acte trebuie sa fac???
Scris de: Maria Mihalache la data: 03/03/2009 11:20am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: MULTUMESC MULT DE RASPUNS!!! D-L SA VA OCROTEASCA!!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1