Subiect "Despre Programul de calcul al pensiei" Deschis de Niţulescu Gheorghe la data: 02/27/2009 3:42am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Despre Programul de calcul al pensiei
Scris de: Niţulescu Gheorghe la data: 02/27/2009 3:42am
Gen:MASCULIN
Data nasterii:24.11.1949
Stagiul de cotizare:APROX 36 ANI, m-am agajat în 1972, 5 luni stagiu militar şi nu am avut nici o îtrerupere.
Alte date:54 LUNI FACULTATE SI 5 LUNI STAGIU MILITAR
Intrebare:Am încercat să utilizez programul de calcul al pensiei
pentru ca să-mi fac o imagine privind cuantumul probabil al
pensiei şi ca să iau o decizie dacă trebuie să ies anticipat sau la
limită de vârstă, dar de la început m-am izbit de solicitarea punctajului pentru perioada de urmare a cursurilor de învăţământ superior şi perioada de stagiu militar. În plus când am tastat continue programul a ieşit în eroare de pe saitul www.lapensie.com.
Cu respect, vă mulţumesc. Multă sănătate şi numai bine.
Re: Despre Programul de calcul al pensiei
Scris de: la pensie la data: 02/27/2009 6:06am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta din 24 octombrie 2014 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 11 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pensie anticipata partiala puteti cere la varsta de 59 ani si 11 luni cu o anticipare de 5 ani adica in 24 octombrie 2009 indeplinind si conditia de vechime de 34 ani si 10 luni la data pensionarii.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Am verificat si noi datele introduse de dv si presupunem ca ati depasit problema cu introducerea datelor pentru facultate si stagiul militar.
Am observat ca ati deschis 3 programe pe numele dv din care numai in unul ati introdus date. In acesta ati procedat corect in pagina de intrare lasand “0” la punctajele pentru cursuri universitare si stagiul militar deoarece aceste casete sunt adresate celor care au iesit la pensie si au cerut recalcularea ulterioara a acestor stagii.
In datele introduse de dv avem observatia ca in perioada iulie 1978 – martie 1992 trebuie sa introduceti sporul de vechime pe care programul nostru nu-l introduce automat asa cum face programul Casei de Pensii. Acesta trebuie sa-l deduceti conform celor explicate de noi pe Forum sau sa-l acceptati pe cel care l-am calculat noi si care este:
In perioada iulie 1978 – iunie 1983 3%
In perioada iulie 1983 – august 1983 5%
In perioada septembrie 1983 – iunie 1988 6 %
In perioada iulie 1988 – martie 1992 9%
In ceeace priveste incidentul cu scoaterea din site nu este prevazut in program si trebuie sa il considerati un incident care poate fi trecut prin perseverare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1