Subiect "pensionare" Deschis de DOGARU L. la data: 02/27/2009 7:38am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare
Scris de: DOGARU L. la data: 02/27/2009 7:38am
Gen:m
Data nasterii:29.03.1949
Stagiul de cotizare:33 ani , 4 luni si 20 zile
Alte date:
Intrebare:In cartea de munca a tatalui meu sunt de fapt 34 de ani insa anul de scolarizare in cadrul CFR nu este trecut cu niciun salariu, cu toate ca a fost scolarizat din campul muncii.Daca mai platim acest an la asigurarile sociale, poate beneficia macar anul urmator de pensie?
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 02/27/2009 8:07am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere tatal dv. are dreptul la pensie la limita de varsta in 29 noiembrie 2013 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 8 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 4 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pensie anticipata partiala poate cere la varsta de 59 ani si 8 luni cu o anticipare de 5 ani adica dupa 29 noiembrie 2008 cu conditia de realizarea stagiului complet de cotizare de 34 ani si 4 luni la data pensionarii.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Nu se poate plati contributie pentru o perioada trecuta.
Noi credem ca pentru perioada cat a urmat cursuri de scolarizare fara scoatere din campul muncii nu trebuie sa fie trecut un salariu in carnetul de munca ci sa fie trecut stagiul respectiv iar daca nu este trecut sa ceara o adeverinta in care sa se confirme ca pe acea perioada a fost platit de catre intreprindere.
Salariul este mai putin important deoarece legislatia prevede ca pe perioada consemnata in carnetul de munca fara salariu dupa 1962 sa se ia in calcul salariul minim pe economie.
Re: pensionare
Scris de: DOGARU L. la data: 02/27/2009 11:49am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:In raspunsul dat de cnpas galati i se spune ca, conform art.50 perioadele asimilate nu se au in vedere la stabilirea stagiului de cotizare pt acordarea pensiei anticipate. Va rog sa-mi specificati ce reprezinta perioadele asimilate.Are in schimb stagiu asimilat de 1 an 4 luni si 5 zile.
va multumesc pt rabdare!
Re: pensionare
Scris de: mladinescu nicolae la data: 02/27/2009 1:10pm
Gen:m
Data nasterii:25.05.1947
Stagiul de cotizare:17 ani
Alte date:
Intrebare:la ce varsta poate sa iasa la pensie conform limitei de varsta
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 02/27/2009 1:37pm
Pentru Dogaru L
Principalele stagii asimilate sunt:
-perioada in pensie de invaliditate
-perioada cat urmeaza cursuri universitare
- perioada pentru satisfacerea stagiului militar
In cazul tatalui dv credem ca este vorba de stagiul militar.
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 02/27/2009 1:45pm
Pentru Mladinescu Nicolae
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta din 25 iunie 2011 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare de 33 ani si 2 luni si stagiul minim de cotizare de 13 ani si 2 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1