Subiect "pensie" Deschis de Catrina Maria la data: 02/27/2009 10:47am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: Catrina Maria la data: 02/27/2009 10:47am
Gen:F
Data nasterii:06.04.1954
Stagiul de cotizare:32 de ani si 4luni
Alte date:studii universitare 3 ani
Intrebare:Cum se calculeaza punctajul?
Re: pensie
Scris de: Catrina Maria la data: 02/27/2009 11:01am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Referitor la punctaj,vreau sa aflu cum se calculeaza punctajul de facultate si puncatjul de asigurari sociale?
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 02/27/2009 2:10pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta din 06 ianuarie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 9 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 6 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Calculul punctajului pensiei se face astfel:
Se calculeaza un punctaj lunar prin impartirea slariului avut la salariul mediu pe economie.
Se calculeaza un punctaj anual prin impartirea sumei punctajelor lunare din cursul unui an calendaristic la 12.
Se calculeaza punctajul total prin suma punctajelor anuale pe toata perioada de cotizare.
Se calculeaza punctajul mediu al pensiei prin impartirea punctajului total la stagiul complet de cotizare (indiferent pe ce perioada a adunat punctajul total)
In timpul stagiului militar si a stagiului pentru cursuri universitare, daca acestea sunt inainte de aprilie 2001, se ia in calcul salariul minim pe economie.
Daca in intrebarea a doua va referiti la cifrele care trebuie trecute la intrarea in programul “Calcul pensie” treceti cifra “0” deoarece acele cifre le completeaza cei care au decizii de la Casa de Pensii in care acestea au fost calculate separat (cei iesiti la pensie inainte de aprilie 2001).
Dv pentru a calcula punctajul pentru facultate intrati in program si completati la “Data inceperii activitatii” data inceperii facultatii iar pe perioada facultatii alegeti codul “F”
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1