Subiect "Data la care pot beneficia de pensie anticipata partiala" Deschis de Eugen Iacoban la data: 03/03/2009 9:24am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Data la care pot beneficia de pensie anticipata partiala
Scris de: Eugen Iacoban la data: 03/03/2009 9:24am
Gen:Masculin
Data nasterii:15.05.1950
Stagiul de cotizare:39 ani si 11 luni
Alte date:Grupa a II a - 7 ani
Intrebare:Incepand cu ce data pot beneficia de pensie partiala anticipata si procentul de diminuare a pensiei. Va multumesc.
Re: Data la care pot beneficia de pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 03/03/2009 9:52am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 15 mai 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiu de 7 ani de gr II primiti un spor de vechime de 1 an si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de peste 41 ani si 8 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru stagiu in conditii deosebite intre 6 si 8 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 1 an, conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta in 15 mai 2014, indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de peste 35 ani.
Puteati cere pensie anticipata partiala la varsta de 60 ani cu o anticipare de 5 ani adica dupa 15 mai 2010 indeplinind si conditia de stagiu de cotizare mai mare de 35 ani.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Pentru acel 1 an de reducere a varstei pentru grupa de munca nu se calculeaza diminuarea pensiei anticipate partiale.
Daca cereti pensie anticipata partiala in 15 mai 2010 si lucrati in continuare si atunci veti avea un stagiu de cotizare mai mare de 42 ani, pentru 48 luni de anticipare si stagiul de cotizare mai mare cu peste 7 ani decat stagiul complet de cotizare, diminuarea pensiei fata de pensia la limita de varsta este cu 7,20 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1