Subiect "Pensia de invaliditate versus pensie la limita de varsta" Deschis de Valeria Toma la data: 05/25/2008 4:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensia de invaliditate versus pensie la limita de varsta
Scris de: Valeria Toma la data: 05/25/2008 4:17am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Mama mea are pensie de invaliditate de 500 ron. Pe 24.04.2008 i-a iesit decizia de pensionare la limita de varsta calculata la 360 ron. Conform art.64 din Legea 19/2000 la implinirea varstei de pensionare poate opta pentru cea mai avantajoasa dintre ele, aceasta fiind cea de invaliditate. Cand a fost sa depuna cererea pentru a opta pentru aceasta, functionara de la ghiseu a refuzat inregistratrea acesteia deoarece a depus cerere pentru cea de varsta si nu se mai poate revenii asupra hotararii. Intrebarea este cum putea stii care este mai avantajoasa daca nu depunea cerere pentru limita de varsta. Ce mai poate fi facut pentru a ramane cu pensia de invaliditate. Multumesc anticipat
Re: Pensia de invaliditate versus pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 05/26/2008 9:08am
Este adevarat ca de foarte multe ori functionarii de la casa de pensii actioneaza in defavoarea pensionarilor asa cum este cazul mamei dv. Acesta a fost si scopul site-ului nostru, de a indruma pe masura cunostintelor noastre pe actualii si viitorii pensionari si a evita unele neplaceri. In acest scop va multumim pentru ca ati relatat modul de a proceda al Casei de Pensii pentru a-i avertiza pe cei aflati in situatii similare.
In acest caz prezentat de dv este clar, dupa parerea noastra, o aplicare ce nu este in spiritul legii.
Daca nu ar suna ca repros raspunsul la intrebarea dv am putea sa-l detaliem dar credem ca in cazuri similare pensionarii ar trebui sa-si ia o masura minima de precautie si sa mentioneze in cerere ca opteaza, conform legii, pentru cea mai avantajoasa pensie din cele doua fara a cunoaste cuantumul pensiei de limita de varsta.
Dar in ceeace priveste ce se mai poate face credem ca in primul rand trebuie contestata decizia si daca nu au trecut cele 30 de zile de la primire sansele cresc ca sa fie luata in considerare. Aceasta se face prin o cerere ce se depune la registratura Casei de Pensii care a emis decizia. Daca termenul de contestatie a trecut se poate transmite prin posta o contestatie la Casa Nationala de Pensii (CNPAS) si se poate deschide si o actiune in justitie care este singura prevazuta de lege sa rezolve asemenea litigii si care este lipsita de taxe.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1