Subiect "virsta de pensionare" Deschis de miron la data: 05/26/2008 6:07am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
virsta de pensionare
Scris de: miron la data: 05/26/2008 6:07am
Gen:B
Data nasterii:27 11 1959
Stagiul de cotizare:ANGAJAT IN 1978 LUNA OCTOMBRIE PLECAT IN ARMATA REANGAJAT DUPA ARMATA IN ANUL 1980 LUNA MARTIE
Alte date:LUCRAT DIN 1978 SI PINA IN ANUL 2001 IN GRUPA 2
Intrebare: CIND POT IESII LA PENSIE LEGAL SAU LA CERERE CUM ESTE MAI BINE SI DACA ARMATA SE PUNE CA SI VECHIME SI CA SI GRUPA
Re: virsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 05/26/2008 3:46pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a varstei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in noiembrie 2024 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa a II a de munca a fost echivalata prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu conditii deosebite. Pentru stagiul lucrat in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni. Deci puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 60 ani si 6 luni adica in mai 2020 daca atunci veti indeplini stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Stagiul militar nu se socoteste la grupa de munca dar se socoteste vechime asimilata.
La pensie anticipata (la cerere cum ii spuneti dv ) nu puteti iesi deoarece in noiembrie 2019 cand puteti cere nu indeplini conditia de 45 ani de stagiu. Puteti cere in schimb tot in noiembrie 2019 pensie anticipata partiala daca depasiti stagiul de 35 ani. In acest caz pensia se reduce cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare (in cazul dv ar fi 6 luni) si de numarul de ani de stagiu cu care depasiti stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Cum este mai bine ? Nu putem socoti noi in locul dv.
Re: virsta de pensionare
Scris de: miron la data: 05/27/2008 1:19am
Gen:B
Data nasterii:1959
Stagiul de cotizare:daca te-ai amgajat inainte de armata si pe urma dupa armata te-ai angajat armata nu se pune ca stagiu de cotizare deci un barbat trebuie sa faca 35 de ani cu armata sau fara armata deci in concluzie la ce ajuta faptul ca tu ai facut armata si ai fost angajat si inainte si dupa armata
Alte date:
Intrebare:
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1